Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ почете деня на Свети Евтимий, Патриарх Търновски

Снимка: Здравка Маслянкова


Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ почете деня на Свети Евтимий, Патриарх Търновски – духовник, книжовник и православен светец, последният предстоятел на църквата на Второто българско царство и основател на Търновската книжовна школа.

От 15 години в двора на висшето училище се изгражда православен храм, носещ името на Св. Евтимий. Продължава националната благотворителна кампания за довършването на храма. Средствата, които сега се набират, са предназначени за цялостното интериорно оформление – стенописи, проектирането и изработката на иконостаса, иконите, църковна мебел и утвар.

Репортаж на кореспондента ни във Велико Търново Здравка Маслянкова.

В деня на Свети Евтимий, патриарх Търновски, в университетския храм свещеноиконом Славчо Иванов, протосингел на Светата Великотърновска митрополия, отслужи  празничен акатист.

Евтимия, преблажени, отче наш. Ти, който с православието си утвърдил твоите люде в борбата им срещу агаряните. Затова с обич те възхваляме, казвайки така: Радвай се, светозарна звезда от Търново града изгряла.

Идеята за изграждането на университетски храм, носещ името на Свети Евтимий, се заражда през 2002 г. Тя е на тогавашния ректор на Великотърновския университет проф. Иван Харалампиев. Решено е университетският храм да бъде изграден на източната страна под Ректората на Великотърновския университет. Днес проф. Харалампиев споделя:

Църкви и катедрали са строени с векове. Аз съм оптимист. Като чух още миналата година и камбанен звън, значи че я има църквата. Тя беше построена в края на 2006 -началото на 2007 година без да бъде направена замазка. Сега има и замазка. Затворена е църквата. Надявам се до една година да бъде свършена. Защо е важно да го има този храм на името на Св. патриарх Евтимий? Защото друг няма. Защото Св. патриарх Евтимий е идна изключителна личност в нашата духовна, история и народностна история. Той заслужава. В Търново е просял, прославил се е като патриарх, като духовник и книжовник. Тука, както казва неговият биограф Григорий Цамблак, камъните са плачели, когато са го изпращали на заточение.

На 20 януари 2003 г. в Деня на Свети Евтимий, Патриарх Търновски, и 610 години от неговата кончината, с благословията на Негово Светейшество патриарх Максим и в присъствието на Светия синод на Българската православна църква е направена и първата копка. Проектът е дарение от арх. Теофил Теофилов. Впоследствие, с определянето на новото място пред университетската библиотека, проектът е преработен. Следват документалните процедури за частично изменение на устройствения план, а през октомври 2006 г. се прави първа копка на новото място. За четири месеца грубият строеж е готов. С решение на Министерски съвет от 2010 година храмът е прехвърлен на Великотърновската света митрополия.

Внушителната сграда е класическа кръстокуполна църква, чиято разгъната площ е около 500 кв.м., а на долното й ниво има параклис на светите братя Кирил и Методий. В продължение на 8 години, по различни причини, строителството на черквата е спряно, докато ректорът проф. Христо Бонджолов не решава, че трябва да се възстановят дейностите по доизграждането на университетския храм.

Близо 100 000 лв. са събрани на двата благотворителни бала през миналата година, чийто основен организатор е бизнесменът Стефан Шарлопов, възпитаник на Великотърновския университет. Парите са използвани за довършителни строителни дейности по храма – доизграждане на куполите, меден обков, дограма, изолация на стените и измазване, обясни ректорът проф. Христо Бонджолов.

Чакаме от чужбина да се доставят допълнителните неща, които са поръчани там. Говорим за купола на църквата и кубетата отгоре да се направят. Камбанариите също са поръчани в чужбина. Камбаните са поръчани в Русия.

Все се надявам да успеем да го довършим, срокове в тази работа няма, защото не е дело на един човек или на един университет. Изграждането на един такъв храм е общонародно дело.

Хората разбират необходимостта от изграждането на храма и от това, че трябва да се помага. Продължиха да помагат и след това нещо и сега са изявили такава готовност. 

През редица трудности преминава строителството на храма, носещ името на Св. Евтимий. Когато монтирали прозорците, се наложило пълно разглобяване на стъклопакетите, за да се напасне всичко до най-малкия детайл, споделя инж. Олег Божанов, член на църковното настоятелство.

След май месец ще имаме по-голямо виждане за довършителните неща, които са във външната част, ще има и така наречената вертикална планировка с всички изисквания според канона и според строителните разрешения. Както например, че горните прозорци трябва да бъдат отворени и има идея те да бъдат с дистанционно, тъй като ще запалват свещи тука. Не са го предвидили. Не е възможно един единствен изпълнител да направи цялото строителство.

Националната благотворителна кампания за довършване на храма продължава и днес. Средствата, които сега се набират, са предназначени за цялостното интериорно оформление – стенописи, проектирането и изработката на иконостаса, иконите, църковната мебел и утвар.

Да има църква, носеща името на Св. Евтимий, Патриарх Търновски, именно на Света гора,  не е кауза само на Великотърновския университет, а е общобългарска кауза, защото на това място е бил манастирът „Св. Троица”, люлката на Търновската книжовна школа, чиято историческа мисия е оказала огромно положително влияние за духовното развитие на българския народ като нация.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22

Бай Дафо Трендафилов - вълшебникът на гайдата

Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения.  Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..

публикувано на 17.01.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, януари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.01.25 в 15:48
Законите на Мърфи

12.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 12.01.25 година

публикувано на 12.01.25 в 08:15
Лаура Рогора

Екстремните спортове 5 – 11 януари 2025

Никола Калистрин постигна за момента най-доброто си класиране на световна купа по ски-алпинизъм . Това се случи в курорта Шахдаг, Азербейджан, където се провежда втората за сезонаСветовна купа за мъже и жени. В дисциплината "скоростно изкачване" Калистрин зае 29 място по трасето с дължина 2650 м и денивелация 490 м. Победи Реми Боне от Швейцария...

публикувано на 10.01.25 в 11:29

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00