Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследване на Регионалния исторически музей разказва за първите жени в медицината в Русе

Снимка: www.health.bg

Във времето, когато България все още е част от Османската империя, Митхад паша, управителят на най-голямата област - Дунавския вилает, поставя основите на модерното здравеопазване. През 1865 г. е направена болница първо за най-бедните, а само година след това се създават специализирани клиники. И тъй като няма болница без лекари, управата на Русе прави всичко възможно, за да привлече млади и образовани медици.

 Вратите на медицинската наука хилядолетия наред били затворени за жените. В Русе - този град, символ на модерността обаче някои дами успявали да се докоснат до изкуството на лечението. Исторически доказано е, че още като млада майка Баба Тонка Обретенова, преди 160 години е поставяла ваксини както на собствените си деца, така и на всички желаещи семейства след внесена такса благотворително в общината. Тя продължила с медицинските грижи, като по време на Кримската война част от къщата и двора са превърнати в полева болница. Жени с медицинско образовавие обаче нямало. Едва след Освобождението български момичета заминават предимно за Франция и Русия, за да се обучат и да се върнат тук като лекарки.

Изследване на Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе разказва именно за първите жени в медицината - фармацевтки, лекарки и зъболекарки.

През годините след Освобождението до Втората световна война в Русе  работят 8 жени лекарки, има 8 фармацевтки и пак 8 зъболекарки. Съвпадението е случайно, но историята обича подобни шеги.

Началото на женскотото присъствие в лекарската професия поставя д-р Леокарди Регутенко.

Така се случва, че през 1902 г. мястото на д-р Регутенко заема изключителната д-р Венета Камбурова. Завършила медицина в Монпелие, тя е назначена в русенската болница и когато избухнала първата от тежката поредица войни - Балканската през 1012, д-р Камбурова останала не само единствената жена лекар, но и единственият лекар в Русе. Мобилизацията я оставила без подкрепа и тя, заедно с фелдшера Йордан Куманов, държали в ръцете си болките на целия град и околията. Преминали и две световни войни, д-р Камбурова получила орден от държавата, а когато преминавала с файтона си по улиците на Русе, хората ставали на крака и й отдавали почит. Какво повече!

Сред лекарките, чиито имена са останали в историята на русенската медицина, са Тота Венкова, Елена Божинова, първата жена хирург акушер-гинеколог, Мария Лясова, Петрана Панова, Невяна Пашова, зъболекарките Соня Джакова, Кръстинка Мушанова, Стефана Стоилова, Кръстина Цонева и още лекарки, записани със съкратено лично име в общинските отчети.

Чуйте какво още разказва Ренета Рошкева пред кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Николова (вдясно) и Моника Филипова

Екстремните спортове 23 юни - 1 юли 2024

Три жени подобриха досегашното най-добро време при бегачките в Обиколката на Витоша . Мария Николова стана първа, а в рамките на следващата минута финалът беше пресечен от Моника Филипова и Надежда Ангелова. Мария подобри собствения си рекорд, поставен през 2020 г. - 9:17:32 часа. Сега тя финишира 8:56:39 часа след старта. Половин минута по-късно..

публикувано на 01.07.24 в 14:49

30.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.06.24 година. Изречение на месеца: "Най-голямата смелост е да не се страхуваш от страха!" Автор: Емилия Търновска от гр. Габрово

публикувано на 30.06.24 в 08:02
Екипът на експедицията до Северния ледовит океан

Екстремните спортове 16 - 23 юни 2024

Българска гребна експедиция се отправя към Северния ледовит океан . По-рано тази седмица Стефан Иванов и Владимир Табутов потеглиха от София с лодката “НЕВЕРЕСТ” - на ремарке до Хаугесунд, Норвегия, откъдето ще отплават. Експедицията е наречена FAR (Full Arctic Row) или “С гребане през целiя Северен океан”. Целите на двамата са: • да осъществят..

публикувано на 23.06.24 в 12:16
Законите на Мърфи

23.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23 юни 2024 г.

публикувано на 23.06.24 в 08:15
Победителите в

Екстремните спортове 9 - 15 юни 2024

Най-добрият български състезател в ски-алпинизма Никола Калистрин победи в състезанието по вертикален километър "Парангалица", част от Световните серии в тази дисциплина на скайрънинга. Стартът беше при долна лифтова станция на Ски парк Картала, а финалът - на връх Исмаилица. Калистрин измина трасето, дълго 4,7 км с 960 м D+, за 43 минути и 39..

публикувано на 16.06.24 в 13:04

16 юни 2024 Законите на Мърфи

Рубриката от 16 юни 2024 година.

публикувано на 16.06.24 в 08:15

Неуредиците в столичния район "Възраждане" са от десетилетия

Безхаберието на кметовете в столичния район „Възраждане“ от падането на Тодор Живков досега може да се види в незавършените площадски, стълби и терени около блоковете. Кал, локви, незаконно паркирана каравана. Средата е недостъпна за майките с колички и хората с увреждания, които се придвижват с инвалидни колички. Има незаконно..

публикувано на 16.06.24 в 06:45