Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследване на Регионалния исторически музей разказва за първите жени в медицината в Русе

Снимка: www.health.bg

Във времето, когато България все още е част от Османската империя, Митхад паша, управителят на най-голямата област - Дунавския вилает, поставя основите на модерното здравеопазване. През 1865 г. е направена болница първо за най-бедните, а само година след това се създават специализирани клиники. И тъй като няма болница без лекари, управата на Русе прави всичко възможно, за да привлече млади и образовани медици.

 Вратите на медицинската наука хилядолетия наред били затворени за жените. В Русе - този град, символ на модерността обаче някои дами успявали да се докоснат до изкуството на лечението. Исторически доказано е, че още като млада майка Баба Тонка Обретенова, преди 160 години е поставяла ваксини както на собствените си деца, така и на всички желаещи семейства след внесена такса благотворително в общината. Тя продължила с медицинските грижи, като по време на Кримската война част от къщата и двора са превърнати в полева болница. Жени с медицинско образовавие обаче нямало. Едва след Освобождението български момичета заминават предимно за Франция и Русия, за да се обучат и да се върнат тук като лекарки.

Изследване на Ренета Рошкева от Регионалния исторически музей в Русе разказва именно за първите жени в медицината - фармацевтки, лекарки и зъболекарки.

През годините след Освобождението до Втората световна война в Русе  работят 8 жени лекарки, има 8 фармацевтки и пак 8 зъболекарки. Съвпадението е случайно, но историята обича подобни шеги.

Началото на женскотото присъствие в лекарската професия поставя д-р Леокарди Регутенко.

Така се случва, че през 1902 г. мястото на д-р Регутенко заема изключителната д-р Венета Камбурова. Завършила медицина в Монпелие, тя е назначена в русенската болница и когато избухнала първата от тежката поредица войни - Балканската през 1012, д-р Камбурова останала не само единствената жена лекар, но и единственият лекар в Русе. Мобилизацията я оставила без подкрепа и тя, заедно с фелдшера Йордан Куманов, държали в ръцете си болките на целия град и околията. Преминали и две световни войни, д-р Камбурова получила орден от държавата, а когато преминавала с файтона си по улиците на Русе, хората ставали на крака и й отдавали почит. Какво повече!

Сред лекарките, чиито имена са останали в историята на русенската медицина, са Тота Венкова, Елена Божинова, първата жена хирург акушер-гинеколог, Мария Лясова, Петрана Панова, Невяна Пашова, зъболекарките Соня Джакова, Кръстинка Мушанова, Стефана Стоилова, Кръстина Цонева и още лекарки, записани със съкратено лично име в общинските отчети.

Чуйте какво още разказва Ренета Рошкева пред кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25