Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Цветков, "Грийнпийс":

Работа на институциите е да установят откъде идва палмовият разлив

Снимка: БГНЕС

"Наскоро беше приета стратегия за безопасност на корабоплаването и опазване на околната среда от замърсяване от кораби с решение на Министерския съвет и тук мога да спомена, че България е на челните места по приемане на стратегии и тяхното неизпълнение", коментира в предаването "Преди всички" Петко Цветков от организацията "Грийнпис". 14 институции и техни агенции имат отговорности за опазване на Черно море, напомни той. 

Петко Цветков коментира замърсяването с топчета от палмово масло, регистрирано на няколко от плажовете по ЧерномориетоНа 31 юли крайбрежната ивица на плаж Иракли бе покрита с мазни бели топчета. Съобщения се появиха за един от плажовете в Бургас и за заливи на юг, около Ахтопол. 

Има редица възможности за заобикаляне на международните договорености и основното е, че ние не знаем къде се е случил този разлив, а това е работа на държавните институции да го установят. Никой друг няма правомощията да се занимава с това, посочи Цветков.

"България има интерес и българските институции трябва да изпълняват своите функции и да намерят най-ефективната система за установяване на подобни разливи. До момента, в който това не се случва, отговорността я носят единствено и само българските институции", подчерта той.

През 2013 година също имаше замърсяване на българското крайбрежие с палмово масло.

"Дали е имало други такива сигнали, ние нямаме такава информация, но факт е, че в летния сезон, при активния туристически сезон, независимо от трудностите с разпространението на вируса, се замърсяват крайбрежните плажове", допълни Цветков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

01.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.12.24 година.

публикувано на 01.12.24 в 08:12

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?  Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса .  На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..

публикувано на 28.11.24 в 18:25

Купа "Петър Атанасов" отново събра в село Баня любители на катеренето

И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..

публикувано на 25.11.24 в 12:16
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14