Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Попов, "Зелени Балкани":

Ако разлив като този край Мавриций се случи в Черно море, пораженията ще бъдат тежки

По-слабо развитите държави нямат механизми за бърза реакция при подобни замърсявания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В клипове от остров Мавриций доброволци пришиват към рибарски мрежи коса, събрана от фризьорските салони, за да може косите да се носят по повърхността на водата и да абсорбират мазните петна от петролния разлив от заседнал танкер. В океана се изляха тонове дизел и петрол от повредения резервоар на морския съд. В изправните резервоари на танкера обаче има 2 хиляди тона гориво. Стотици доброволци се включиха и в подсилването на импровизираните бариери от платнени чували с листа, слама и захарна тръстика в опит да се ограничи разливът.

Остров Мавриций е обитаван от ендемични видове, които не се срещат другаде на планетата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Ще има много сериозни щети за природата – в това няма никакво съмнение“, каза пред „Хоризонт“ Димитър Попов от „Зелени Балкани“.

Сателитните изображения показват, че корабът е заседнал в коралов риф в район с изключително ценни влажни зони с международно значение.

„Розовите гълъби са типичен вид, който е бил застрашен, маврикийският керкенез - все видове, които са били на ръба на изчезването, редица земноводни и влечуги. Отделно кораловите рифове – не само около остров Мавриций, са едни от най-важните и ценни екосистеми, морски, които поддържат живота в океаните. Също така голямо разнообразие от морски костенурки, ракообразни, мекотели“, отбеляза експертът.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Голяма част от държавите, които се са толкова добре развити икономически, не могат да си позволят бърза и своевременна намеса при такъв тип замърсяване, посочи Попов. Става дума за специализирани технически средства, които са скъпи както за закупуване, така и за поддръжка, допълни той.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нашата поука е, че дори Индийският океан да е далеч от нас и да е един от най-големите на Земята, то нашето Черно море е сред затворените морета и е много по-уязвимо към всякакъв тип замърсявания, включително петролни, отбеляза Димитър Попов.

„Черно море е изключително уязвимо. Ако подобно нещо се случи в Черно море, пораженията ще бъдат доста тежки и сериозни.“

„Последните години виждаме как правителството на нашата държава много щедро кани инвеститори да проучват потенциалните залежи от газ и нефт в акваторията. Даже започнаха да се правят, след проведените сеизмични проучвания, и тестове и сондажи. Доколкото ми е известно, инвестиционните намерения, свързани с проучванията, са в най-дълбоководната зона. На голяма дълбочина възможността за спасителни дейности, които да ограничат разлива, са доста по-ограничени и изискват специализирано оборудване. При нас то не е налично“, коментира още Димитър Попов в предаването "Преди всички".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Мавриций обяви екологично извънредно положение заради петролен разлив от кораб

Премиерът на Мавриций Правинд Джагнот обяви екологично извънредно положение, предадоха агенциите. Причината за това решение е петролният разлив, с който островната държава е принудена да се справя. Петролът се разля от японски товарен кораб,..

публикувано на 08.08.20 в 12:49
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата...

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи -..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027,..

публикувано на 14.03.24 в 13:05