Днешният репортаж в рубриката „Преди избора“ е от Габрово. Областта е една от най-малките в страната - на територията и живее 1,5% от населението на България. В 44-тото Народно събрание жителите на областта са представени от четирима депутати от три политически сили. Към новите или новите стари мнозина имат препоръки и очаквания. Други обаче с горчивина споделят, че са спрели да се надяват на политиците.
Въпреки че е от малките области, Габрово е сред шампионите по привличане на европейски средства, но в района демографските тенденции са силно негативни. Застаряването и намаляването на населението е сериозен фактор от гледна точка на бъдещото развитие на областта, която е с ясно изразен промишлен профил. Тук делът на висшистите е голям, а заетостта е висока. Структуроопределящите предприятия в Габрово и Севлиево работят и произвеждат, макар не в същите обеми както преди пандемията. На този фон, надеждата на жителите на Габрово е за нови възможности за оживяване на региона.
В коментарите си габровци не пропускат в коментарите си и темата за коронавируса. Считат, че който гласува, ще отиде и този път, а пандемията няма да му попречи.
Темата за пенсиите вълнува възрастните хора и в града и по селата. „Живеем на село, а нямаме животни, половината градина е засята с райграс, вместо да отглеждаме домати“ – казва една от жителките на село Драгановци. Така е защото дребните стопани не могат да изкарат нищо с труда си, обяснява мъж, който е сред малкото, в чийто двор все още блеят овце.
Драгановци е разположено на главния път между Габрово и Севлиево. Няколко фирми развиват бизнес в селото и осигуряват заетост. Местните хора хвалят кмета, че си върши работата. Читалището работи много активно и с децата, и с възрастните. Имат два магазина с всичко необходимо за ежедневието. Тук живеят 300 души и се славят с това, че са родолюбци. На много от къщите се вее националния трибагреник, затова му казват „селото със знамената“. Държат на корените си и милеят за земята си. Разсъждават, че политиците не се интересуват от бита и грижите на хората по селата и в малките градове.
Още за настроенията в Габровско чуйте в звуковия файл.
На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.
Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..
Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..
През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..