Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката - терапия за тялото, сърцето, ума и духа

Музиката е като храната – има такива които я обичат и ценят, има такива които просто я обичат, има и такива, които прекалено много подбират, но въпреки това солена или безсолна – всички я ценим. За разлика от храната, музиката по всякакви начин си играе със сърцето ни.
Изследвания, направени в Масачузетс показват, че сърцето ни имитира ритъма на музиката, когато я слушаме. Изследванията също така показват, не само че ритъма на сърцето се мени, но и че има значение дали сме музиканти или не. При хора с музикално образование при слушане на бърза музика темпото на дишане, както и сърцебиенето са ускоряват повече от тези на музикално неграмотните. Много са интересните проучвания и факти, свързани с музиката. Ето и някои от тях:
  • Усещането на изтръпване по кожата, което получаваме, когато слушаме приятна музика, е причинено от отделяното на допамин от мозъка, най-често в момента на кулминацията на песента.
  • Според учени, музиката може да активира емоционални, моторни и креативни дялове на мозъка.
  • През 2007 година проучвания потвърдили, че музиката и по специално класическата музика помага на растенията да растат по-бързо.
  • Песента на Селин Дион "My Heart Will Go On" била записана от първия път.
  • “Metallica” е първата и единствена група свирила на всички седем континента.
  • Любимите си песни избираме на база контекст. Макар да променяме вкуса си за музика и интересите си на база най-нови хитове, доказано е, че дълготрайните ни предпочитания се базират на емоционалната ангажираност, която създава конкретна песен.
Терапията с музика е позната от векове. Музиката насочва мрежата от неврони към организирано движение. Тази част от мозъка, която е отговорна за обработването на движенията, е свързана и с речта. По тази причина музиката е добро решение за хора, които имат затруднения с моториката или с речта.
Стилът музика, който слушаме, влияе на начина, по който виждаме заобикалящия ни свят. Сигурно е, че ако слушаме поне веднъж на ден хубава песен, това ще подобри здравето ни.

Ако искате да научите още интересни факти за музиката, чуйте звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

14.07.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 14.07.24 година.

публикувано на 14.07.24 в 08:44

07.07.24 Законите на Мърфи

Чуйте в звуковия файл рубриката " Законите на Мърфи" от 7 юли 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 08.07.24 в 09:44
Иво Андреев на финала на Е4

Екстремните спортове 1 - 7 юли 2024

Шестима планински бегачи застанаха на 5 юли на масов старт по българския участък от туристическия маршрут Е4 , познат още като „Петте планини“. Трасето е 240 км, с 14 000 метра изкачване във Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка. Шестимата са сред най-успешните ултрамаратонци в България - Росен Русев, Пламен Манов, Георги Деспотов, Иво Андреев,..

публикувано на 07.07.24 в 14:45
Мария Николова (вдясно) и Моника Филипова

Екстремните спортове 23 юни - 1 юли 2024

Три жени подобриха досегашното най-добро време при бегачките в Обиколката на Витоша . Мария Николова стана първа, а в рамките на следващата минута финалът беше пресечен от Моника Филипова и Надежда Ангелова. Мария подобри собствения си рекорд, поставен през 2020 г. - 9:17:32 часа. Сега тя финишира 8:56:39 часа след старта. Половин минута по-късно..

публикувано на 01.07.24 в 14:49

30.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.06.24 година. Изречение на месеца: "Най-голямата смелост е да не се страхуваш от страха!" Автор: Емилия Търновска от гр. Габрово

публикувано на 30.06.24 в 08:02
Екипът на експедицията до Северния ледовит океан

Екстремните спортове 16 - 23 юни 2024

Българска гребна експедиция се отправя към Северния ледовит океан . По-рано тази седмица Стефан Иванов и Владимир Табутов потеглиха от София с лодката “НЕВЕРЕСТ” - на ремарке до Хаугесунд, Норвегия, откъдето ще отплават. Експедицията е наречена FAR (Full Arctic Row) или “С гребане през целiя Северен океан”. Целите на двамата са: • да осъществят..

публикувано на 23.06.24 в 12:16
Законите на Мърфи

23.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23 юни 2024 г.

публикувано на 23.06.24 в 08:15