Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музиката - терапия за тялото, сърцето, ума и духа

Музиката е като храната – има такива които я обичат и ценят, има такива които просто я обичат, има и такива, които прекалено много подбират, но въпреки това солена или безсолна – всички я ценим. За разлика от храната, музиката по всякакви начин си играе със сърцето ни.
Изследвания, направени в Масачузетс показват, че сърцето ни имитира ритъма на музиката, когато я слушаме. Изследванията също така показват, не само че ритъма на сърцето се мени, но и че има значение дали сме музиканти или не. При хора с музикално образование при слушане на бърза музика темпото на дишане, както и сърцебиенето са ускоряват повече от тези на музикално неграмотните. Много са интересните проучвания и факти, свързани с музиката. Ето и някои от тях:
  • Усещането на изтръпване по кожата, което получаваме, когато слушаме приятна музика, е причинено от отделяното на допамин от мозъка, най-често в момента на кулминацията на песента.
  • Според учени, музиката може да активира емоционални, моторни и креативни дялове на мозъка.
  • През 2007 година проучвания потвърдили, че музиката и по специално класическата музика помага на растенията да растат по-бързо.
  • Песента на Селин Дион "My Heart Will Go On" била записана от първия път.
  • “Metallica” е първата и единствена група свирила на всички седем континента.
  • Любимите си песни избираме на база контекст. Макар да променяме вкуса си за музика и интересите си на база най-нови хитове, доказано е, че дълготрайните ни предпочитания се базират на емоционалната ангажираност, която създава конкретна песен.
Терапията с музика е позната от векове. Музиката насочва мрежата от неврони към организирано движение. Тази част от мозъка, която е отговорна за обработването на движенията, е свързана и с речта. По тази причина музиката е добро решение за хора, които имат затруднения с моториката или с речта.
Стилът музика, който слушаме, влияе на начина, по който виждаме заобикалящия ни свят. Сигурно е, че ако слушаме поне веднъж на ден хубава песен, това ще подобри здравето ни.

Ако искате да научите още интересни факти за музиката, чуйте звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22

Бай Дафо Трендафилов - вълшебникът на гайдата

Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения.  Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..

публикувано на 17.01.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, януари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.01.25 в 15:48
Законите на Мърфи

12.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 12.01.25 година

публикувано на 12.01.25 в 08:15