Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Америка - не име, а символи

Денят на независимостта на САЩ се чества всяка година на 4 юли. Празникът за първи път е отбелязан през 1776 година, когато Kонтиненталният конгрес подписва първата официална декларация за независимост. Декларацията е написана от Томас Джеферсън, подписал сам декларацията. Представители на тогавашните 13 колонии, които са се били в революционната  борба, са гласували резолюция, която официално да обяви независимостта им от Великобритания. 

Денят на независимостта се пада в средата на лятото, 4-ти юли традиционно е време за участие в развлечения на открито: спорт, барбекю,
популярно време за семейни събирания, в които хората изстрелват фойерверки, за да им напомнят за битките, които са  се състояли в името на независимостта.

Ето някои любопитни неща, които не знаем за САЩ:

  • Първият подпис под Декларацията за независимостта е на Джон Ханкок, президентът на втория Континентален конгрес. Дълъг е цели 13 сантиметра.
  • Основен автор на Декларацията е Томас Джеферсън.
  • Смята се, че черновата на Декларацията за независимост е написана върху конопената хартия, която е основен хартиен материал в Европа по онова време. Оригиналът обаче е на пергамент, който е направен от животинска кожа.
  • Оригиналното ръчно написано копие на Декларацията се пази в Националния архив на САЩ и е най-охраняваното национално съкровище.
  • Томас Джеферсън и Джон Адамс умират в един и същи ден - 4 юли, точно на 50-тата годишнина от подписването на Декларацията. Двамата са вторият и третият президент на САЩ след Джордж Вашингтон.
  • Между 150 и 200 копия на Декларацията са отпечатани в нощта на 4 срещу 5 юли в печатницата на Джон Дънлап. Първото официално обществено четене на документа е на 8 юли в Залата на независимостта във Филаделфия.
  • 25 бройки от първите отпечатани копия на Декларацията се пазят до днес.
  • Лондон научава за случилото се чак на 10 август.
  • Въпреки че английският е най-разпространеният език в САЩ, страната няма официален национален език. Вторият най-популярен език е испанският, а третият – китайският.

Повече интересни факти за САЩ може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Невена Мандаджиева: Избирателната активност ще е решаваща за изхода от изборите в САЩ

Избирателната активност ще има решаващо значение за изхода от изборите в САЩ. Всеки глас има значение - това за този вот е най-важното!  Това каза пред БНР Невена Мандаджиева, политолог и познавач на политиката на САЩ. Надпревара в САЩ, в която Харис и Тръмп се борят за всеки един глас Иван Анчев: При Харис - още от същото, при Тръмп..

публикувано на 05.11.24 в 18:04
Ондрей Хусерка

Екстремните спортове 27 октомври - 4 ноември 2024

Словашкият алпинист Ондрей (Ондра) Усерка (Ondrej Huserka) загина след премиерно изкачване на огромната Източна стена (2500 м) на седемхилядника Langtang Lirung (7234 м) в Хималаите. Изкачването е осъществено на 30 октомври след 5 бивака, в свръзка с известния чешки алпинист Марек Холечек. На 31 октомври, на слизане, Ондра пада в ледена..

публикувано на 04.11.24 в 20:51

Класацията за народна музика "Надпяване" с премиерно излъчване по "Хоризонт"

Единствената по рода си класация за професионална народна музика "Надпяване" вече може да слушате и по двете големи програми на Българското национално радио – "Хоризонт" и "Христо Ботев". През месец ноември представяме изпълненията на победителите в класацията за 2024 година, а през месец декември нашите слушатели ще имат възможност да изберат и..

публикувано на 04.11.24 в 15:05

03.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 03.11.24 година. Повече чуйте в звуковия файл.

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Кирил Досков и Николай Петков

„Западният гребен на Еверест“ – новата книга на алпиниста Николай Петков

В годината, в която се навършват 40 години от българската национална експедиция до Еверест, определена в онези времена за „най-значимото спортно събитие на ХХ в. “, един от участниците – Николай Петков, издаде нова книга, посветена на нея. Първият запис на тези спомени е написаната веднага след експедицията негова книга „От Матерхорн до..

публикувано на 02.11.24 в 00:29
Никола Калистрин (вляво)

Екстремните спортове 20 - 27 октомври 2024

Никола Калистрин и Верадина Начева победиха в пилотното издание на състезанието "Вертикален Руй"  - планинско бягане в дисциплината "вертикален километър" и изкачване на връх Руй, със старт от село Зелениград, община Трън. Трасето беше 4 км дълго, с 930 м положителна денивелация. Калистрин го измина за 37:58 минути, а Верадина - за 52:54. Организатор -..

публикувано на 27.10.24 в 15:45

27.10.24 Законите на Мърфи

Чуйте кое е изречението - победител за месец октомври, както и новите предложения за седмицата в рубриката " Законите на Мърфи". Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 27.10.24 в 14:15