Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Америка - не име, а символи

Денят на независимостта на САЩ се чества всяка година на 4 юли. Празникът за първи път е отбелязан през 1776 година, когато Kонтиненталният конгрес подписва първата официална декларация за независимост. Декларацията е написана от Томас Джеферсън, подписал сам декларацията. Представители на тогавашните 13 колонии, които са се били в революционната  борба, са гласували резолюция, която официално да обяви независимостта им от Великобритания. 

Денят на независимостта се пада в средата на лятото, 4-ти юли традиционно е време за участие в развлечения на открито: спорт, барбекю,
популярно време за семейни събирания, в които хората изстрелват фойерверки, за да им напомнят за битките, които са  се състояли в името на независимостта.

Ето някои любопитни неща, които не знаем за САЩ:

  • Първият подпис под Декларацията за независимостта е на Джон Ханкок, президентът на втория Континентален конгрес. Дълъг е цели 13 сантиметра.
  • Основен автор на Декларацията е Томас Джеферсън.
  • Смята се, че черновата на Декларацията за независимост е написана върху конопената хартия, която е основен хартиен материал в Европа по онова време. Оригиналът обаче е на пергамент, който е направен от животинска кожа.
  • Оригиналното ръчно написано копие на Декларацията се пази в Националния архив на САЩ и е най-охраняваното национално съкровище.
  • Томас Джеферсън и Джон Адамс умират в един и същи ден - 4 юли, точно на 50-тата годишнина от подписването на Декларацията. Двамата са вторият и третият президент на САЩ след Джордж Вашингтон.
  • Между 150 и 200 копия на Декларацията са отпечатани в нощта на 4 срещу 5 юли в печатницата на Джон Дънлап. Първото официално обществено четене на документа е на 8 юли в Залата на независимостта във Филаделфия.
  • 25 бройки от първите отпечатани копия на Декларацията се пазят до днес.
  • Лондон научава за случилото се чак на 10 август.
  • Въпреки че английският е най-разпространеният език в САЩ, страната няма официален национален език. Вторият най-популярен език е испанският, а третият – китайският.

Повече интересни факти за САЩ може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кабала и рождената дата

Кабала е много древно мистично учение, което определя важна част от това, което чака даден човек в живота. Кабала не определя бъдещето, а прави връзка между очевидно житейското и човешко- предначертаното. Как можем да разберем това! Към кабалистичното чисто 142857 се добавя цялата рождена дата, например 1962417. Числата се..

публикувано на 22.04.24 в 14:31

21.04.2024 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 21 април 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 22.04.24 в 10:25

"С кротка нежност ще те изпълня, с ябълков дъх и с нещо без име"

Ваня Костова е родена на 18 април 1957 г. в Димитровград, израснала е в Бургас, където завършва езикова гимназия. Още като ученичка пее навсякъде, където ѝ се удаде възможност, но това ѝ пречи да посещава редовно училището.  По-късно Ваня Костова завършва Българската държавна консерватория (днес НМА „Панчо Владигеров“) в класа на Георги Кордов. Първите..

публикувано на 18.04.24 в 03:00
Верадина Начева

Екстремните спортове 7 - 15 април 2024

Верадина Начева се пребори за четвъртото място на Световното първенство по скайрънинг за мастъри (над 40-годишна възраст) в Португалия. Тя участва в класическата скай дисциплина и измина 37-километровото трасе с 2500 м изкачване за 5:01:21 часа. С разлика от секунди бяха излъчени победителите в тазгодишното издание на едно от първите..

публикувано на 15.04.24 в 13:49

14.04.24 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 14 април 2024 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 15.04.24 в 09:32

Нови данни за българския маршрут по най-трудния ръб на Еверест

Нови данни за българския маршрут по най-трудния ръб на Еверест ще бъдат оповестени от алпиниста Николай Петков, участник в националната експедиция през 1984 г. Идния месец, в Дома на киното в София, той ще има презентация по повод 40-ата годишнина от най-значимото постижение в българския алпинизъм. Петков сверява данни от други експедиции и ще представи..

публикувано на 13.04.24 в 12:08
В Пирин

Пътят към големите мечти е с голяма денивелация

В края на миналата седмица 27-годишният банскалия Никола Калистрин измина скоростно цялото северно било на северния дял на Пирин - най-високата и най-красива част на планината, като изкачи 30 върха за по-малко от 10 часа. Това, предадено в числа, се равнява на  42 километра, с 4600 м положителна денивелация в снежния и на места заледен Пирин,..

публикувано на 10.04.24 в 12:56