Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?

Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“
Снимка: БГНЕС

Как да повишим качеството на образованието? Това продължава да е темата, която стои не само пред нашата образователна система, но и пред други образователни системи по света. Специалисти и изследователи по образованието стигат до извода, че благосъстоянието и позитивната училищна среда са двете основни предпоставки, които могат да дадат добри резултати. 

Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?

Поредица от въпроси постави Националната конференция на Синдиката на българските учители на тема "Благосъстоянието и позитивната училищна среда като фактори за повишаване на качеството на образованието“.

Благосъстоянието на образователната система в България не се отчита. Не се отчитат нито повишаването на заплатите, нито фактът, че се работи на безсрочни трудови договори, нито възможностите за образователен и културен обмен за учители и ученици.

Председателят на Съюза на българските учители Янка Такева е убедена, че трябва да се направят няколко важни неща, така че да се подобри училищната среда и да се повиши качеството на образованието. А именно - план за действие за учителите и директорите, за да работят качествено.

Трябва да се разработи и план за мотивация на учениците да учат, смятат от Синдиката на учителите.

Министърът на образованието Галин Цоков подчерта, че проблемите на възрастните се разпростират и сред децата, сред учениците. Позитивната образователна среда намалява агресията и насилието, повишава мотивацията и общата ангажираност на учениците и учителите.

Проф. Маргарита Бакрачева, заместник-декана на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет разглежда благосъстоянието като превантивен механизъм за защита на психичното здраве.

Ако отсъства позитивната среда, много бързо може да се стигне до прегаряне, което започва от изтощение, преминава към негативна представа за себе си и стига до отрицателно отношение към околните, обясни проф. Бакрачева.

Репортаж на Виктория Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Николова (вдясно) и Моника Филипова

Екстремните спортове 23 юни - 1 юли 2024

Три жени подобриха досегашното най-добро време при бегачките в Обиколката на Витоша . Мария Николова стана първа, а в рамките на следващата минута финалът беше пресечен от Моника Филипова и Надежда Ангелова. Мария подобри собствения си рекорд, поставен през 2020 г. - 9:17:32 часа. Сега тя финишира 8:56:39 часа след старта. Половин минута по-късно..

публикувано на 01.07.24 в 14:49

30.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.06.24 година. Изречение на месеца: "Най-голямата смелост е да не се страхуваш от страха!" Автор: Емилия Търновска от гр. Габрово

публикувано на 30.06.24 в 08:02
Екипът на експедицията до Северния ледовит океан

Екстремните спортове 16 - 23 юни 2024

Българска гребна експедиция се отправя към Северния ледовит океан . По-рано тази седмица Стефан Иванов и Владимир Табутов потеглиха от София с лодката “НЕВЕРЕСТ” - на ремарке до Хаугесунд, Норвегия, откъдето ще отплават. Експедицията е наречена FAR (Full Arctic Row) или “С гребане през целiя Северен океан”. Целите на двамата са: • да осъществят..

публикувано на 23.06.24 в 12:16
Законите на Мърфи

23.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23 юни 2024 г.

публикувано на 23.06.24 в 08:15
Победителите в

Екстремните спортове 9 - 15 юни 2024

Най-добрият български състезател в ски-алпинизма Никола Калистрин победи в състезанието по вертикален километър "Парангалица", част от Световните серии в тази дисциплина на скайрънинга. Стартът беше при долна лифтова станция на Ски парк Картала, а финалът - на връх Исмаилица. Калистрин измина трасето, дълго 4,7 км с 960 м D+, за 43 минути и 39..

публикувано на 16.06.24 в 13:04

16 юни 2024 Законите на Мърфи

Рубриката от 16 юни 2024 година.

публикувано на 16.06.24 в 08:15

Неуредиците в столичния район "Възраждане" са от десетилетия

Безхаберието на кметовете в столичния район „Възраждане“ от падането на Тодор Живков досега може да се види в незавършените площадски, стълби и терени около блоковете. Кал, локви, незаконно паркирана каравана. Средата е недостъпна за майките с колички и хората с увреждания, които се придвижват с инвалидни колички. Има незаконно..

публикувано на 16.06.24 в 06:45