Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велинград – здраве чрез вода

Лечебна минерална вода пълни включително и басейна с олимпийски размер на градския плаж във Велинград.
Снимка: Венета Николова

С песни, танци и бурни веселби неотдавна Велинград отбеляза 5-годишнината от обявяването му за спа столица на Балканите. Звездата на родопския градец изгрява през 2008 г., когато беше удостоен с престижното отличие лично от президента на Международната хотелиерска и ресторантьорска асоциация (International Hotel & Restaurant Association – IH&RA) д-р Гасан Аиди. Оттогава Велинград претърпя истински туристически бум, а с абревиатурата SPA се окичиха цяла плеяда местни хотели, които се радват на добра и най-вече платежоспособна клиентела.

© Снимка: Венета Николова

Градът тъне в зеленина и спокойствие.

За онези, които не знаят, бързаме да поясним – SPA идва от латинския израз „sanus per aquam”, което в превод означава „здраве чрез вода”. А вода, при това минерална, блика в изобилие във Велинград и околностите. Над 80-те минерални извора са едно от най-големите богатства на града. Те захранват местните спа центрове, множеството открити и закрити басейни в града, както и единствената все още действаща градска баня, построена още през XVIII век. Самата вода е истинска благодат за хора със ставни, неврологични, стомашно-чревни и други заболявания. Да не говорим за безспорния й релаксиращ, успокояващ и подмладяващ ефект. Именно на него залагат местните спа центрове, които предлагат богат набор от възстановителни и тонизиращи програми. Впрочем, Велинград не е единственият спа курорт в България с международна слава. Познавачи обаче твърдят, че предлаганите услуги тук са на по-добро ниво, отколкото в други подобни курорти у нас и в съседните страни. Да не говорим за изобилието и разнообразието от лечебни води, здравословния планински климат и чудесните хотели.

© Снимка: Венета Николова

Единствената все още действаща градска баня датира от XVIII век.

Според експерти, това е най-бързо развиващият се спа курорт в България. Само за последните няколко години, от спокоен провинциален град, с характерната соцархитектура и позастарелите лечебници, Велинград се превърна в приятен спа курорт с множаща се хотелска база. И тук, подобно на други места у нас, контрастите бият на очи. Семейни хотели в стил българска възрожденска къща, алпийски хижи с островърхи покриви, модерни комплекси със стъклена облицовка, отразяваща близките планински върхове и чудновати постройки с подобия на средновековни кули – цялата тази еклектика е част от колорита на родопското градче. И най-важното – всичко тъне в зеленина, огласяно от птича песен, която долита от градските паркове.

© Снимка: Венета Николова

Хотелите в града се радват на добра клиентела, особено през уикендите.

Станимир Станков, председател на Националната асоциация по спа и уелнес туризъм, обяснява:

Интересът е голям, защото хотелите предлагат добри условия. А този вид туризъм, включващ и спа процедури, не е евтин и е за хора с финансови възможности. В момента около петнадесет са хотелите в града с висока категория. Има и по-скромни, но много добри семейни хотели. Истината е, че навсякъде, където отидете, се предлагат горе-долу едни и същи програми, но това, което отличава Велинград, са иновативните спа пакети”.

© Снимка: Венета Николова

В местните спа центрове работят добре обучени терапевти.

Хотелите във Велинград се надпреварват в предлагането на какви ли не програми за отслабване, разкрасяване, подмладяване и пр., като за целта се използват всевъзможни продукти, широко разпространени в козметиката и народната ни медицина. Някои от тези програми са собствен патент на отделните спа центрове. Така например, наред с традиционните процедури с прословутата велинградска минерална вода, в един от тукашните хотели ще ви предложат т.нар „Тракийско злато” – специална терапия за изглаждане на бръчки със златни частици. Другаде пък ще ви поканят на билкова ароматна вана за двама с мурсалски чай. Чудотворното лечебно растение вирее в изобилие по склоновете на Родопите край Велинград. Подобно на други места у нас, и тук спа процедурите въз основа на българската маслодайна роза са широко застъпени и са изключително популярни сред чужденците.

© Снимка: Венета Николова

Околностите на Велинград предлагат пасторални картини.

А иначе най-новият хит в града е стимулиращата т.нар. терапия за младоженци въз основа на току-що остригана вълна от овца. С вълната се натриват ходилата на влюбените, а телата им обилно се масажират с овче мляко. Терапията имала неотразим ефект! Но ако нямате време и пари за подобни спа глезотии, непременно се топнете в някой от тукашните минерални басейни. Със сигурност ще се почувствате ободрени и освежени, да не говорим, че велинградската вода може неусетно да премахне някоя ваша болежка. И още една любопитна подробност. Водата в града се използва не само за спа и балнеология.

© Снимка: Венета Николова

Жени перат на най-горещия минерален извор в града.

С гореща минерална вода се отопляват някои обществени сгради, включително и една църква. А в квартал Каменица се намира най-горещият минерален извор на водата – 91 °С. Тук жените перат дрехите и чергите си с най-обикновен сапун, а дойде ли сезонът на компотите и туршиите, половината квартал се събира край извора, за да вари бурканите си. Така е по-екологично и икономично – твърдят хората.

По публикацията работи: Венета Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българският щанд в Букурещ

Българският туризъм се представя на изложения в Букурещ и Кишинев

С най-големия национален щанд от 300 квадратни метра България се представя на най-авторитетното туристическо изложение в Румъния. Събитието се провежда за 49-и път в най-големия изложбен център на Букурещ „Ромекспо“.  От страната ни на форума..

публикувано на 17.02.24 в 11:42
Скалната скулптура Главата в тракийското светилище Градище

Човешки лица, скални костенурки, жертвеници и провиралки – "Градището" пази хилядолетни тайни

Местността "Градището" в Западните Родопи е осеяна със скални силуети на хора и животни, които са били дооформени от човешка ръка преди близо 7 хиляди години. В наши дни тези загадъчни скулптури са достъпни благодарение на туристически маршрут, а мястото..

публикувано на 13.02.24 в 09:55

Връзката между планината и хората - в ретроспективна изложба

Имената на първите туристи, "покорили" Витоша, тяхната екипировка и маршрути на изкачване – с тези и много други любопитни експонати привлича вниманието на столичани изложбата "Туризмът на Витоша – от първите стъпки до днес". Тя е подредена в..

публикувано на 11.02.24 в 08:10