Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Канадски студенти изучават наследството на траките

БНР Новини
Възстановка на тракийска колесница от с. Караново, Новозагорско
Снимка: архив

Студенти от университета на Монреал, които изучават археология и средиземноморска история на античността, пристигнаха в България, за да се запознаят с историята и културата на траките. У нас те са в продължение на три седмици, после ще имат занимания в Северна Гърция и в Турция. „Интересът към тракологията и въобще към Източното Средиземноморие е много голям по ред причини, тъй като траките са алтернативна култура на елинската в този район” – посочва в интервю за Радио България известният траколог проф. Валерия Фол. Освен това, университетът на Монреал вече 21 години провежда археологически разкопки в Аргилос, Гърция. Първоначално селището е било тракийско, после е било заселено от гръцки колонисти. 

„Този университет, в лицето на проф. Жак Перо и неговия екип, има трайни интереси към трако-елинските икономически, културни и политически отношения” – пояснява Валерия Фол. „Курсът е включен в програмата на учебното заведение. Тук тези студенти се запознават с археологическите артефакти в българските музеи, посещават, разбира се, и едни от най-известните обекти на територията на България. Тази година сме се съсредоточили само в Централна Южна и Югоизточна България, просто защото нямаме време да минем на север от Балкана, да влезем в Родопите например, или да тръгнем по течението на Струма. Надявам се, че този интерес ще продължи. Курсът възникна заради един договор, който университетът на Монреал подписа с Университета по библиотекознание и информационни технологии за обмен на студенти и преподаватели. Студентите, които идват тук, са с огромно любопитство към областта, която изучават, със сериозна предварителна подготовка.”

Проф. Валерия Фол подчертава, че интересът в канадските университети към културата на траките е събуден след представянето на тракийска изложба в Канада с паметници от нашите земи през 1987 година. Каталогът към тази експозиция е билингва – на френски и английски, и се изучава от тамошните студенти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

„Камъкът от Хирошима”

"Камък от Хирошима" представят в музея "Земята и хората"

В софийския музей "Земята и хората" днес отбелязват Деня на милосърдието, учреден, за да ни напомня за жертвите на ядрените бомбардировки, тероризма и войните. По традиция в този ден в зала "Гигантски кристали" се експонира "Камък от Хирошима" ...

публикувано на 06.08.24 в 07:05

Църквата "Преображение Господне" в Самоков отбелязва празника си с патриаршеска вечерня

За предпразненството на храмовия си празник, църквата "Преображение Господне" в курортния комплекс Боровец посреща Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил за вечерна служба /от 18 ч. на 5 август/. Храмът започна да приема отново миряни през..

публикувано на 05.08.24 в 11:04

Божествена света литургия в Потопената църква край Жребчево

Божествена света литургия ще бъде отслужена в потопената църква край язовир Жребчево за шеста поредна година на 3 август (събота) в 9:00 часа от Старозагорския митрополит Киприан. По следите на изгубеното време – потопената църква на яз. Жребчево..

публикувано на 02.08.24 в 22:55