Лазаровден е от т.нар. подвижни празници. В календара е ориентиран спрямо Великден – отбелязва се предишната седмица, в събота. Според евангелските писания това е денят на възкресението на Лазар – едно от чудесата, извършени от Христос. В народната традиция обичаят Лазарица, Лазарница или Лазарова събота е част от прехода между зимата и пролетта, но и между смъртта и живота. Според нашата митология, Лазар е владетел на горите и шумаците. Има в ръцете си брадва, сече дървесата и прави ниви за хората. Той идва, за да донесе ново начало за природата, а на момите – венчило. Украсили главите си със зеленина, цветя, а на някои места – с птичи пера, които носят късмет, те обикалят домовете на цялото село и играят лазарските си танци. Според поверието, мома, която не е лазарувала, няма да се омъжи. Има опасност и да я грабне „змей горянин“ и да се ожени за нея. Обредните песни на лазарките (подобно на коледарските) са пожелание за здраве и плодородие. Има благословии за стопаните, за моми и ергени, за деца и невести… Тази обредна обиколка носи на хората от общността радост, късмет и берекет. Домакините даряват момичетата с бели яйца и пари. Парите те ще си разделят по-късно, а яйцата ще боядисат за Великден. Описвайки символичен кръг, лазарките задължително се връщат там, откъдето са тръгнали. Според народните вярвания, кръгът има мощна предпазна сила.
Международен фестивал "Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство" се открива днес и ще продължи до 16 юни. В събитието, с организатор Сдружението за исторически възстановки "Филипопол" се очакват участници от България,..
Десето издание на Националния фестивал на лавандулата се провежда на 14 и 15 юни в чирпанското село Средно градище. Там са едни от най-старите лавандулови насаждения в страната, които съществуват повече от 80 години. Концепцията на празника е..
На днешния ден, 13 юни, православната ни църква отбелязва Възнесение Господне, когато възкръсналият Христос се възнася отново на небето при Своя Отец. Големият християнски празник е винаги в четвъртък, на четиридесетия ден след Възкресение Христово...
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за..