Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристина Божидарова: Любовта към историята минава и през кухнята

БНР Новини
Снимка: архив

Кристина Божидарова е млада и амбициозна. На 26 е, а младостта не признава прегради. Вярва, че може да обърне света към по-добро и е убедена, че пътят натам минава през всеки един от нас. Тя открива съмишленик в програмата „Заедно в час“, която набира способни млади хора с различни професии, които могат да се включат в сферата на образованието. Кандидатства за учител по история и е одобрена.




Мен ме мотивира цялостната платформа: че всяко дете има право на качествено образование, независимо от това, какво работят родителите му, какви са доходите им, защото образованието е ценност, а не е привилегия, – споделя Кристина.

От началото на тази учебна година тя преподава история в Гимназията по хранене и земеделие в крайдунавския град Лом. Предизвикателство пред нея е не само своенравната тийнейджърска възраст на нейните възпитаници. Твърди обаче, че е много ентусиазирана:

Учениците ми са от много проблемни семейства, където образованието не е ценност. На доста от тях родителите им са заминали на работа в чужбина, което затруднява комуникацията. Моите колеги учители са изключително амбициозни. Те водят децата в училище буквално от улицата. Успяваме да ги задържим, защото сме отдадени на работата си. Децата са прекрасни. Всеки от тях иска да бъде чут и поне в моя час се старая това да става.


В общуването си с учениците Кристина залага на откритостта:

Говоря за нещата такива, каквито са, с искреност. Децата бързо разбират, когато някой действително е искрен с тях. Общуваме открито на всякакви теми, не само исторически. За мен е важно да ги опозная. И мисля че откритостта е правилната формула.

По данни на МОН, на Държавния зрелостен изпит по български език и литература слабите оценки тази година са 4189, или 8.73%. Това е най-големият процент двойки по предмета от началото на провеждането на матурите. Това кара бившия министър на образованието проф. Анелия Клисарова да възкликне: В България се формира армия от неграмотни хора, в образованието стигнахме дъното. Какви промени са необходими в българското образование, за да се провокира интересът на децата към ученето?

Според мен образованието трябва да се обърне изцяло към интересите на учениците. Новите технологии, в съответствие с изискванията на ХХI век, също трябва да намерят място в училище. Освен това трябва да успеем да предразположим и да дадем възможност да се разгърне потенциалът на всяко дете. Едва тогава наистина ще говорим за резултати.

Сред задачите, които си е поставила Кристина, е да научи децата на работа в екип и самостоятелно мислене. А за да привлече интереса им към историята, решава да им разкаже за света по по-различен начин:

Преподавам в Гимназия по хранене и земеделие. Децата са си избрали тези професии, които да следват по-нататък в живота. Историята не е само факти. Историята е много повече. Кара те да мислиш, а аз ги карам да мислят чрез техните интереси. Относно разказването на историята по различен начин, са вдъхнових от  мой колега, който възложи на свой ученик да напише рап парче за Първата световна война. Реших, че и аз мога да приложа подобен метод. Моите деца имат различни таланти и искат да ги изявят, обяснява разпалено младата учителка.


В края на учебната година децата по традиция ще организират Фестивал на храната, която този път ще бъде пречупена през историческа гледна точка. И все пак, по какъв начин кухнята влиза в кабинета по история? Ами, да вземем за пример апетитното ястие от телешко с гъби и сметанов сос. Ястието е измислено в Русия за руския граф Строганов от неговия френски готвач през втората половина на ХIХ век. През Втората световна война, а после и през Студената война, ястието става много популярно в САЩ, Япония и много други страни, разказва Кристина. Така, редом с ястията върви и запознаването на децата с различните периоди от развитието на света, а ученето се превръща от досадно задължение в забавление.

Снимки: личен архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

София – повече млада, отколкото древна в очите на чуждестранните туристи

"Света София" – църквата, от която идва днешното име на българската столица, обикновено остава в сянката на катедралния храм "Александър Невски" . Той се извисява в центъра на едноименния площад и с бялата си фасада, блестящите си златно-зелени..

публикувано на 17.09.24 в 05:45

Спектакълът "Бурята" на Народния театър "Иван Вазов" се представя на фестивал в Тбилиси

Спектакълът "Бурята" с режисьор Робърт Уилсън на Народния театър "Иван Вазов" е представен като "най-важното събитие" на тазгодишното издание на Международния театрален фестивал в Тбилиси, Грузия. Представленията ще бъдат на 17 и 18 септември, съобщават..

публикувано на 17.09.24 в 05:00

Валежите продължават, по върховете ще превали и сняг

През нощта  над по-голямата част от страната облачността временно ще се разкъса и намалее; по-значителна ще се задържи над югоизточните райони, където все още на изолирани места ще превалява дъжд. През втората половина от нощта от югозапад ще започне..

публикувано на 16.09.24 в 19:05