Българските неделни училища, създадени от сънародниците ни зад граница, са възрожденски по своя смисъл институции. Те са самоорганизиращи се общности, подпомогнати от българската държава. С ентусиазъм, време и усилия съхраняват българското, където и да се намират и не прекъсват връзката с родината. За да стане по-видима работата на нашите неделни училища зад граница, се организира мащабна инициатива под общото название „Розите на България“. Идеята е на Министерството на образованието и науката (МОН), което предложи общобългарско честване на 11 май – деня за почит към Светите равноапостоли Кирил и Методий. Обединяващ елемент от програмата е традиционното българско хоро, което ще се извие на централните площади в големите градове на Европа и по света. По данни на МОН в честванията ще се включат близо 35 хиляди души в 43 държави на 5 континента.
Общо 328 са неделните училища по света. На 11 май наши сънародници – деца, учители родители и всички, които са съпричастни към българската култура, ще изпълнят едно и също българско хоро – „Празнична сюита“, в изпълнение на оркестъра на БНР. Така ще бъде по цял свят. След края на инициативата ще съберем видеоматериалите от тези хора в голям филм, който отразява настроението на празника сред сънародниците ни по света. Искаме да акцентираме на факта, че ролята на тези училища е изключително важна, не само за поддържане на българската идентичност, но е свързана с възможността учениците в тези училища да завършват обучение по език, история и география, да получават удостоверение за това и да не полагат допълнителни изпити в случай, че решат да продължат образованието си в България. Там се провежда и подготовка на кандидатстуденти за прием в български университети. Чрез неделните училища ние поддържаме връзката с нашите сънародници в чужбина и държим отворена вратата за завръщането им обратно в България. От 2009/2010 учебна година до сега са предоставени над 51 млн. лева за подпомагане дейността на тези училища. Полагат се всички усилия, за да се поддържат неделните училища живи и за съхраняване на националното ни самосъзнание и култура.
„Розите на България“ е продължение на нашата дългогодишна работа с българите по света, техните организации и Асоциацията на българските училища в чужбина. Когато учредихме програмата „Роден език и култура зад граница“ ние всъщност регламентирахме създаването на близо 340 училища на българските общности в целия свят.
Българският кандидат за еврокомисар с ресор "Стартъпи, изследвания и иновации" Екатерина Захариева ще бъде изслушана днес от Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика, като на изслушването ѝ е поканена и Комисията по култура на..
Във вторник , 5 ноември, минималните температури ще са между минус 3° и 2°, в София - около минус 1°. През деня ще е слънчево, със слаб до умерен източен вятър. Максималните температури ще са от 10° до 15°, в София – около 12°. В планините ще е..
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим за новите технологии и ролята им в ежедневието на XXI век, след това ще отдадем заслуженото на..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври...