Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

143 години Христо Ботев е символ на българската свобода

Паметникът на вр. Околчица и "Ботевата чета слиза на дунавския бряг", худ. Димитър Гюдженов
Снимка: архив

На 2 юни отбелязваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Точно в 12 часа сирени в цялата страна призовават за едноминутно мълчание и преклонение пред техния подвиг.

В навечерието на тази паметна дата, след тежък бой във Врачанския Балкан с османската армия, черкези и башибозук, привечер на тази паметна дата, изстрел покосява поета-революционер. По примера на Байрон и Петьофи, Христо Ботев посвещава краткия си живот в името на свободата. В разгара на Априлското въстание през 1876 г. Христо Ботев организира в Румъния чета от 200 души, с която прекосява Дунав, като превзема австрийския параход "Радецки". На 29 май 1876 г. четниците принуждават капитана на кораба да акостира на българския бряг и слизат на родна земя при Козлодуй. Дръзкият им поход не среща очакваната подкрепа в Трети революционен окръг с център Враца. На 1 юни 1876 г. четата достига Врачанския Балкан и заема позиции южно от връх Вола, по върховете Камарата, Купена и Околчица. Обградени от три страни, водят битки през целия ден. На залез, когато боят е прекратен, щабът на четата се събира, за да обсъди по-нататъшните действия. Именно тогава Христо Ботев е убит.

Въпреки гибелта на поета и разгрома на четата, техният подвиг отеква в Европа и насочва общественото внимание към поробения български народ. Превземането на „Радецки“ има огромен пропаганден ефект. Повечето публикации в западните вестници за българското въстание са свързани именно с този епизод. Вече 143 години Ботев продължава да е символ на българската борба за свобода. Заедно с Васил Левски са знаковите образи на българския национален пантеон, оставили светла диря в съзнанието на поколения българи. Денят на Ботев се чества официално от 1901 г. По традиция, в края на месец май, стотици поклонници извървяват 120-те километра от Козлодуйския бряг до връх Околчица във Врачанския Балкан. Почти всички знакови места, свързани с пътя на четата, са включени в списъка „100 национални туристически обекта".

Тази година Ботевите дни започнаха на 24 май със спектакъл от звук и светлина във Враца под патронажа на президента Румен Радев. В богатата културно-музикална програма са включени концерти, литературни четения, образователни игри, посветени на подвига на поета и неговите гениални литературни произведения. Кулминация на честванията са всенародното поклонение на лобното място на поета в местността „Камарата“ и тържествения митинг-заря в памет на загиналите за свободата на България на 1 юни край паметника на Ботев във Враца.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Националният археологически музей участва в Европейските дни на археологията

По-различен поглед към науката Археология – като основа за комуникация, публично споделяне на европейското наследство, и по-лесен достъп до него – дава инициативата Европейски дни на археологията 2024, която се провежда в редица държави на континента...

публикувано на 15.06.24 в 10:25
Архив

"Поход за семейството" ще се проведе в София, Пловдив и Варна

Национален "Поход за семейството" ще се проведе днес в три града на страната - София, Пловдив и Варна. В столицата проявата започва от 16 часа - от Народния театър "Иван Вазов", откъдето ще потегли към Съдебната палата, по булевард "Витоша" и ще стигне..

публикувано на 15.06.24 в 10:05

Валежите спират, облаците се разкъсват и отстъпват място на слънцето в почивните дни

В събота, 15 юни, в България се очаква предимно слънчево време.  В сутрешните часове, на места в равнините и низините, видимостта ще е намалена. След обяд, главно над източните и планинските райони ще се развива купеста облачност, но ще бъде без..

публикувано на 14.06.24 в 19:35