Музеите в Копривщица, Панагюрище, Стрелча, Клисура, Батак разказват за безпределното родолюбие и саможертва на героите от Априлското въстание през 1876г. Тези места и днес събуждат най-силни патриотични чувства и гордост. За съжаление, многолюдните чествания и историческите възстановки, характерни за началото на месец май, няма да се състоят в нито един град през тази година. Заради Covid-19 и извънредното положение, затворени за посетители остават и музеите.
Малкият град Клисура, който остава в историята с най-масовото участие в борбата за освобождение на Отечеството, дава и най-много жертви след избухването на въстанието на 20 април 1876 г. (стар стил). Датата бележи върховата точка в национално-освободителната борба на българския народ срещу вековния поробител. В тази борба клисурци се включват без колебания, без предателства, без страх от превъзходството на турската армия. Градът е напълно опожарен и изграден от основи в годините след Освобождението. Нищо не може да заличи спомена за героите сред днешните жители на подбалканкото градче.
„Всяка година през април, в града се усеща мирис на барут, защото обикновено тече подготовка за една от най-колоритните исторически възстановки, провеждани в България. Тази година в Клисура не е така, заради мерките за борба с вируса в страната“ – казва директорът на Историческия музей в града Стоян Иванов.
Сега обаче музейните работници имат повече време за основната си дейност – научната обработка на движимите културни ценности, както и да обърнат повече внимание на богатия фонд. „И в годините назад музеите в България са изпитвали трудности в тежки моменти, но аз вярвам, че ние ще сме първите, които ще усетят завръщането на публиката, след отпадане на мерките покрай карантината. Това са дни на изпитания за всички ни. Но през лятото, когато мерките бъдат отпуснати, се надявам да можем да реализираме една нова инициатива“ – казва Стоян Иванов и обяснява:
"Миналата година за първи път възстановихме похода до лобното място на Никола Караджов - нашият ръководител на въстанието през 1876 г. То се намира над Клисура, в местността Равна река в Стара планина. Имаме намерението през тази година с нашия клуб „Традиция“ да организираме възстановка на последните дни от живота на Никола Караджов. А на 1 май цветя ще поднесем в много тесен кръг, аз и кметовете на гр. Карлово и Клисура на всички паметни места тук. Това са паметниците на Иван Боримечката, който е наш съгражданин, на Никола Караджов и на Нейчо Калъчев. За мен самия, който повече от 20 години се занимавам с организацията на възстановката, тази година усещането да я няма е необичайно. Нашите предци заслужават да се припомня всяка година за техния подвиг на младото поколение и то да бъде възпитавано патриотично и с обич към род и родина“.
Снимки: БГНЕС
Православната ни църква почита на 6 декември паметта на свети Николай Чудотворец. Наричат го светецът на милосърдието, защото целият му живот бил посветен в подкрепа на бедните, страдащите, невинните и онеправданите. Словата му имали удивително..
Днес Българската православна църква почита света великомъченица Варвара – девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на IV век. От Варвара до Никулден – обичаи, ритуали и обредни храни Денят е наричан и Женска..
На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на..
Българската православна църква почита днес свети Наум Охридски. Наум е средновековен български учен и книжовник, роден около 830 г. и починал на 23..