Голяма част от платната му пресъздават исторически събития и най-вече знакови моменти от българската история. Васил Горанов е един от най-разпознаваемите български художници на историческа тематика. Бъдещият майстор на четката печели първия си конкурс едва на 4 години, а първата му професионална среща с изобразителното изкуство се случва във Великотърновския университет, където се дипломира в специалност „Живопис”.
За него казват, че има уникалната дарба да почувства историята. Той успява да пресъздаде талантливо нейните ключови събития и прославени герои, добавяйки към сътвореното с буквите, майсторските изяви на четката си. Картините на Васил Горанов са създадени с маслена техника и са собственост на редица български и чужди колекционери. Негови произведения красят страниците на учебниците по българска история, както и книги с историческа тематика.
Голяма част от творбите му илюстрират събития от Средновековието, други пресъздават славните години на войните ни за национално обединение (1912-1918 година).
Васил Горанов твърди, че в работата си прибягва към чисто класическия подход, защото той е по-разбираем и достъпен за хората. Признава, че рисува „по собствено убеждение“, защото българите имат нужда да преоткрият своята история. И се надява, че картините му допринасят за повишаване на националното ни самочувствие, защото имаме с какво да се гордеем!
Още за този самобитен български творец прочетете в публикацията Васил Горанов – художникът, който съживява българската история от колекцията на Радио България.
Съставил : Венета Николова
Тази година се навършват 40 години от първата българска експедиция за изкачване на най-високия връх на планетата – Еверест. На 20 април 1984 г. върхът е изкачен без кислородна маска от 41-годишния Христо Проданов по най-трудния западен склон. Той..
На 18 април отбелязваме Световния ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU. В България началото на организираното радиолюбителско движение е положено през 1926 г., когато се..
На 11 април 1964 г. за първи път е осъществен презокеански полет на българската гражданска авиация. Той е по направлението София-Лима. Българският женски национален отбор се класира за Световното първенство по баскетбол в Лима, но няма как да стигне..