На тържествена церемония в София, Атанас Скатов получи приза „Почетен факлоносец на мира“ от организаторите на световно известната международна щафета „Пробег на мира“ (PeaceRun). Топ алпинистът на България посвети своите постижения на каузата за опазване на околната среда, за живот в мир и хармония с природата и със себе си.
В документално видео за Скатов, организаторите на щафетата представиха постиженията и личната философия на българина. На церемонията Атанас сподели, че е трогнат от признанието и от своя страна подари последната си книга "Седемте континентални първенеца" - издание на личните му дневници при изкачването на 7-те най-високи върхове на планетата.
Новото предизвикателство пред Атанас Скатов е зимно изкачване на връх К2 (8 611м). Той вече се отправи на експедиция в планината Каракорум, на границата между Пакистан и Индия, за да направи опит за изкачване на втория по височина (след Еверест) връх на планетата. „Всичко е във вярата. Вярвам, че имаме шанс да се качим“, сподели в интервю за БГНЕС Скатов. Към момента той никога не е предприемал зимна експедиция към върхове с височина над 8 000 м.
Невъзможни неща няма и всеки може да сбъдва мечтите си, каза преди време алпинистът в интервю за Радио България. Още за предизвикателствата и пътят към мечтите, прочетете и чуйте в публикацията ни: Алпинистът Атанас Скатов – за превратностите и изборите в живота
През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си в Одрин или да избере установилия се в Солун брат. След два месеца на разпити, молби, писма и..
Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) . В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..