Българинът вярва, че снегът е благодат, но е добре, когато се появява и си отива навреме. В противен случай стопанският цикъл се обърква, нарушава се жизненият ритъм на всички живи създания.
Тази година зимата е благосклонна към нас – сравнително топла, без много валежи. Тази ситуация обаче не радва особено запалените по зимните спортове, които приветстваха като закъснял коледен подарък падналия в края на януари сняг. Сега ски курортите посрещат гостите си с отворени писти и снежна покривка от 140 см в Пампорово и повече от 100 см по пистите над Банско.
Освен радост за скиорите, дебелата снежна покривка е като топла завивка за посевите. Според това, кога е паднал първият сняг, народът ни прави различни предсказания за реколтата през годината. Какви са те, кога вали „щърков” сняг и на какво е предвестник той, ще разберете от публикацията „Много сняг, много хляб” от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..