Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огънят на Сирница пази от градушки през лятото

Снимка: БГНЕС

В българската традиционна култура огънят заема много важно място – не само в патриархалния  бит, а и като част от много обреди, ритуали, празници. Според народната вяра, огънят има магическа сила да пречиства и предпазва, да гони болести, зли духове и други вредоносни сили.

Сред пролетните огньове в родната ни традиция са и горящите кошове, катранени мехове и пр., вдигнати високо по дърветата, които са част от обичая Сирни заговезни, в последната неделя преди началото на Великденските пости. На този ден в някои краища на страната младите мъже въртели над главите си разцепена в единия край пръчка – оратник. В цепнатината слагали слама, запалвали я и така обикаляли. Най-разпространени са големите огньове, палени привечер на високи места около селото. Прескачали ги деца, младежи и възрастни – за здраве и предпазване от бълхи и пр. 


Момците хвърляли горящи стрели към дворовете на момите и на свои роднини, придружени с наричания за здраве и плодородие. На Сирница ергените можели да си позволят спрямо момите и по-пиперлив или направо неприличен език, наситен с еротични наричания и закани.

Вярвало се, че осветените от сирнишкия огън места ще бъдат запазени от градушки през лятото. Когато кладата намалее и всички са я прескочили, в края на празника разпръсвали жарта докъдето е възможно и безопасно. На някои места отнасяли от него по домовете си.

Още за традицията на празничните огньове прочетете в публикацията „Фолклорната символика на огъня в представите на българите“ от колекцията на Радио България.

Съставил: Албена Безовска

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бюст-паметник на Васил Левски в Тараклия, Молдова

Паметта за Апостола обединява сънародници от цял свят

Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..

публикувано на 18.02.24 в 10:16

Петльовден – мъжкият празник за плодовитост

На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..

публикувано на 02.02.24 в 04:40

Православните християни почитат Свети мъченик Трифон

На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне.  Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..

публикувано на 01.02.24 в 04:35