Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата-музей на Алеко Константинов чества своята 95 годишнина

Снимка: архив

Годишнината се отбелязва с изложба в крайдунавския град, който е родното място Алеко Константинов с псевдоним Щастливеца. Той е един от най-значимите и обичани български писатели и общественици, а също и основоположник на организираното туристическо движение у нас. Родната къща на Щастливеца е една от най-забележителните сгради в Свищов.


Малко известен факт е, че през 1896 година Алеко Константинов отказва да я продаде на търговец, предложил му 15 000 златни лева за нея. А сред най-ценните експонати  там е стъкленицата със сърцето на Алеко, консервирано в специален разтвор. С годините сърцето е станало бяло, вижда се и дупка в него, сякаш е пронизано от куршум. Всъщност дупката е от забилото се ребро, счупено от куршума при разстрела на Алеко. Пушката, с която е бил застрелян, също е изложена, както и дрехите, с които е бил по време на самото убийство.

Новата експозиция в музея
включва непоказвани снимки на Алеко Константинов и семейството му, оригинални документи накомитета по превръщане на родната му къща в музей, фотоси и планове на самата сграда през XX в..


Инициативата родната  къща на Щастивеца  да стане музей е на свищовски общественици преди 110 години, а начинанието получава широк общонационален отзвук. Така,  музеят е обогатен не само с личните  вещи на семейството на Щастливеца, но и с етнографски материали, включително с археологическа сбирка.

Съставил:  Венета Николова

Снимки: архив и БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10