Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският образователен и културен център във Вашингтон отбеляза 20-годишен юбилей

4
Снимка: личен архив

Центърът "Св. Климент Охридски" е създаден на 8 януари 2002 година във Вашингтон. Двадесет години по-късно училището е едно от най-големите български училища в района. 


От 2007 г. е член на Асоциацията на българските училища в чужбина, а през 2011-2012 г. училището официално е лицензирано от MOН и преименувано на Български образователен и културен център. През 2015-2016 учебна година към културния център на организацията започват и програмите по изкуства за различни възрастови групи – изобразителни, театрални и танцови изкуства. 


Днес в БОКЦ "Св. Климент Охридски" се обучават над 130 деца, като центърът си сътрудничи с множество образователни институции и културни организации от района – български център "Зора" в Ричмънд, българско училище "Дора Габе" в Балтимор; и от България – ДЕО към Софийски университет "Св. Климент Охридски", Пловдивски университет "Паисий Хилендарски", основно училище "Кочо Честеменски", гр. Пловдив, Регионален исторически музей "Стою Шишков", гр. Смолян и др.

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

/musicbbn~

Още от категорията

Българите зад граница могат да подават заявления за гласуване и онлайн

От 12.00 часа българско време на 23 април 2024 г. на интернет страницата на ЦИК вече може да се подава електронно заявление за гласуване извън страната . Електронните документи служат за образуване на избирателни секции извън страната (при подадени..

публикувано на 23.04.24 в 14:15

5 години хор "Булгапея" оглася Брюксел с български фолклорни песни

Българската акапелна формация "Булгапея" от Брюксел с диригент Надежда Николова отбеляза петата година от своето основаване, предаде БТА, позовавайки се на българското сопрано Анета Тодорова, която е част от хора. "В най-наситения с..

публикувано на 22.04.24 в 19:35
Ваня Которова

Ваня Которова от Будапеща - за народознанието като смисъл и възможност за себепознание

Легендарна е славата на българските градинари в Унгария, започнали да пристигат там още през ХІХ в. и допринесли за развитието на земеделието в тази централноевропейска държава. Те са причината и до днес в Унгария името „българин“ да звучи..

публикувано на 21.04.24 в 15:18