Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световна премиера на радиооперата “Синьото пиано” в Първо студио на БНР

С творбата си Албена Петрович-Врачанска ни връща в привидно отлетяло време

Снимка: albena-petrovic-vratchanska.com

Радиооперата “Синьото пиано” на Албена Петрович-Врачанска ще има своята дълго чакана световна премиера на 3 май, в Първо студио на Българското национално радио, в рамките на Международния фестивал “Софийски музикални седмици”. Заглавието на творбата е почит към поетесата Елзе Ласкер-Шюлер, която в рими рисува спомена за своето детско пиано в богатия дом на родителите си, преди да напусне нацистка Германия.

“Синьото пиано” пресъздава житейската съдба на две пианистки, които попадат в концентрационни лагери – Вера Лотар-Шевченко и Алис Херц Зомер. Родената в Торино и починала в Новосибирск, Вера е въдворена в сталинския ГУЛАГ, където нощем се упражнява на изрязани с кухненски нощ клавиши върху затворнически нарове. Произхождащата от пражка еврейска фамилия, Алис е заточена в нацисткия Терезиенщат, където изнася повече от сто концерта, признавайки, че музиката е била нейната храна.

Всеки артист и човек има своя душевност, свои теми, които са му много близки – отбелязва Албена Петрович-Врачанска. – Сякаш в една кутия са затворени сюжети, идеи – все неща, които го вълнуват. Едно от тях е темата за Втората световна война и диктаторите, за произтичащите от тях проблеми и странни преобръщания в човешкия живот. Хората живеят щастливо, но в един момент ги застига война и трагедията се отразява върху живота им – например на двете пианистки, както е в случая с тази опера.”

Албена Петрович-Врачанска на пресконференцията в БНР по повод световната премиера на музикалната ѝ творба

Спомените на оцелелите в лагерите на смъртта жени ще бъдат възкресени в музикален жанр, създаден през 20-те г. на миналия век, когато радиото става основно комуникационно средство и не след дълго театрите ще рухнат във война. “Синьото пиано” ще прозвучи в изпълнение на сопрана Синтия Кнох, мецосопрана Наама Лиани, виолистката Стефания Янкова, перкусиониста Борис Будинов, пианиста Мирослав Георгиев и камерния ансамбъл за съвременна музика MYX`D. Авторът на либретото и мизансцена, Матиас Фогт, ще се превъплъти в ролята на четец.

Драматургичната линия на произведението започва от ада и завършва с апотеоз на силата на музиката, във възможно най-трудната среда, противопоставяйки цитати от антисемитското законодателство на стихове на Марина Цветаева и Елзе Ласкер-Шюлер. В партитурата присъстват нетрадиционни средства за звукоизвличане – например гумени патета и тибетски купи, а в края ѝ друг чудат инструмент наподобява звук от рая. И макар композиторката да използва съвременен музикален език, вокалните партии са мелодични.

Албена Петрович-Врачанска е автор на над 600 творби в различни жанрове, включително на осем опери. Последната от тях, акустично-електронна и създадена в сътрудничество с Мануела Бончева, ще пренесе публиката в свят от сънища на 25 юни т.г. в Софийската опера. Композиторката се установява през 1996 г. в Люксембург, където учи съвременни композиционни техники и компютърна музика, а през 2009 г. основава международен конкурс по композиция за деца.

Децата се вдъхновяват от това, което семейството, учителите, обществото им предава – казва Албена Петрович-Врачанска. – Докато нашето съзнание вече е формирано в друга епоха, тяхното усещане за света се създава днес и е много важно да им поднасяме по-дълбоки и сериозни неща, за да си изградят реална представа за него – не само за този дигитален свят, в който са родени и съзряват. Затова и произведения, които се обръщат към миналото, които са вдъхновени от трагедии или от общочовешки теми, трябва да бъдат предавани на младите хора.”

Снимки: Диана Цанкова, albena-petrovic-vratchanska.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Електронна музика под тепетата в рамките на фестивала LOST in HILLS

В града на тепетата - Пловдив, на 8 и 9 юни ще се проведе музикален фестивал за електронна музика под названието LOST in HILLS. Двудневната програма на живописния хълм Бунарджика включва над 40 артисти, които ще излязат на три сцени. Публиката..

публикувано на 08.06.24 в 09:05

Димитър Карамитев: Българският кавал е най-богат на орнаменти – чрез него говори голямата душа на народа ни

"Кавалът е инструмент, който винаги е звучал около мен още в детството. Помня роднинските събирания в Стара Загора всяка събота, по повод и без повод, а на тях винаги се пееше" – това разказва за първите си срещи с народната песен и съпровода..

публикувано на 07.06.24 в 12:10

"Душата ми" – ново откровение от Белослава

Белослава посреща лятото с няколко събития – нова песен, Е.Р., лятно турне и нова плоча. В песента със заглавие "Душата ми", певицата разказва за пътуването в любовта. "Текстът в "Душата ми" е за пътя с моя съпруг Евгени и е посветена на него...

публикувано на 05.06.24 в 10:15