Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на йога

Снимка: pixabay

Между 17 и 25 юни, в 33 населени места, България ще отбележи Международния ден на йога с редица инициативи и практики. В София, отделните школи по йога ще се включат и чрез различни самостоятелни прояви при открити врата. Официалната дата за отбелязване на здравословната практика, обявена от ЮНЕСКО за част от нематериалното културно наследство, е 21 юни – денят на лятното слънцестоене, но събитията, посветени на празника започват дни преди това.

На 17 юни, под патронажа на посолството на Индия, на площад "Св. Александър Невски" в столицата, ще се проведе съвместна йога сесия на открито.

На следващия ден, 18 юни, ще се проведе и Централното събитие (в зала "Проф. Асен Златаров" на ул. "Г. Раковски" № 108 от 10:00 до 18:30 ч.) с демонстрации на практики, както и лекции по различни теми, засягащи същността на йога. Във фоайето пред залата ще бъдат разположени щандове с книги по йога, ще има демонстрации на изкуството на рисуването с къна, а също – вегетарианска и индийска храна, сувенири.

От 2015 г. насам, Международният ден на йога се отбелязва и в други градове на страната, когато Пловдивският културен институт се присъединява и започва да организира синхронно честване в своя град. Този пример бива последван и от школите по йога в редица населени места у нас − Свиленград, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново, Габрово и Перник. През годините броят на участващите градове се увеличава, присъединяват се и някои села.

Честванията на Международния ден на йога в България се осъществяват под патронажа на посланика на Република Индия Н. Пр. г-н Санджай Рана и се организират от посолството на Индия, в сътрудничество с Българска федерация по йога, Българска йога асоциация, НПО и всички широко представени школи и клубове по йога в България.

Науката йога възниква в дълбока древност, на територията на съвременна Индия и представлява всеобхватно учение за човека и неговото себеосъществяване, посредством практики за тялото, ума и духа. Знанията по йога са описани както в текстове, така и предавани от учител на ученик, в продължение на хиляди години, без прекъсване във времето. От началото на миналия век, научните постижения в йога навлизат в редица съвременни науки като психология, логика, различните дялове на съвременната медицина, физика, биохимия и др.

В съвременния свят признанието на йога се свързва и с масовото практикуване, достъпно в различните общества и като алтернатива на стресовия начин на живот. Съществуват примери как най-незначителното постижение в практикуването на йога дарява човека с вътрешен покой, по-добро здраве, по-хармонични отношения с околния свят, по-добри психически и интелектуални умения, по-голяма трудоспособност, умение за по-успешно преодоляване на трудности от всякакъв характер, вътрешна радост и стабилност, както и много други качества, осигуряващи развитие, удовлетворение и благоденствие на личността.

В края на 2016 г. ЮНЕСКО добавя йога в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството.

Съставил: Дарина Григорова
Снимки: Facebook/idayofyogabulgaria, БГНЕС
По публикацията работи: Анна Фуцкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Пожар отне живота на десетки в турския планински курорт Карталкая 78 души загинаха при пожар в хотел в турския ски курорт Карталкая, окръг Болу, в Северозападна Турция. Сред загиналите са цели семейства и известни личности, десетки са..

публикувано на 24.01.25 в 12:25
Християн Мицкоски

Македонският премиер отново нападна България, но се жалва, че няма диалог

Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че македонският въпрос не е затворен, защото Европейският съд по правата на човека е постановил, че правата на хората с македонско самосъзнание в България не се зачитат. Думите му пред държавната медия..

публикувано на 24.01.25 в 11:04

Във Враца представят документален филм за откриването на мощите на Йоан Кръстител

Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..

публикувано на 24.01.25 в 06:15