Изложба, реализирана от Държавна агенция "Архиви" в партньорство с Научния архив на БАН и БТА, представя исторически моменти от 120-годишната история на българо-американските дипломатически отношения. Експозицията е под надслов "Да откриеш Америка. 120 години дипломатически отношения между България и САЩ" и е по идея на дирекция "Америка" в МВнР.
"Тази експозиция представя една по-широка панорама на двустранните културни, религиозни и икономически връзки между двата народа, още преди установяването на официалните отношения" – каза в експозето си председателят на Държавна агенция "Архиви" доц. Михаил Груев. В първата част на изложбата са показани различните американски протестантски мисии по българските земи, илюстрирана е също така дейността на най-старото американско училище извън САЩ – "Робърт колеж" в Цариград, в който се подготвя първата генерация интелектуалци и държавници, превърнали се в строителите на съвременна България. Очертано е "откриването" от българите на Америка, като се започне от Алеко Константинов с фейлетона "До Чикаго и назад", и се премине към българската емигрантска вълна от началото на ХХ в.
Акцентът в изложбата е поставен върху самото установяване на дипломатическите отношения между двете страни през 1903 г. и тяхната динамика в годините на Първата световна война и след нея, когато САЩ е единствената по-благосклонно настроена към България Велика сила в контекста на Версайската система. Отделено е място на американските фондации, които участват във възстановяването на България след Първата световна война. Не са подминати и сривовете в двустранните отношения, като обявяването на война от България на САЩ през декември 1941 г. и скъсването на дипломатическите отношения през 1950 г.
В края на експозицията са представени отношенията България – САЩ след Втората световна война, двустранните посещенията на най-високо равнище и подписаните двустранни спогодби.
Изложбата може да бъде разгледана до 31 август 2023 г. всеки работен ден от 9.00 до 17.30 ч. в изложбената зала на ДА "Архиви".
Съставил: Гергана МанчеваСнимки: БТА
Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..