Британският историк проф. Бетани Хюз, известна най-вече като водещ на популярното телевизионно предаване "Съкровищата на света", излъчвано в 120 държави, пристигна в България. Преди дни тя посети град Петрич, където завъртя първите кадри на предаването й, чийто най-нови серии ще бъдат посветени на културно-историческото ни наследство от древността. За целта екипът на проф. Хюз засне античния град Хераклея Синтика, както и експонати от местния Исторически музей.
Пред камерата застана българският историк доц. Людмил Вагалински, който представи историята на хилядолетния град и разказа за етапите на неговото проучване. Зрителите ще се запознаят и с процеса на реставрация и дигитална реконструкция на обекта. Впечатлени от видяното, проф.Бетани Хюз и екипът й, са продължили към следващото съкровище на България – Рилския манастир, научаваме от фейсбук страницата на Историческия музей на Петрич, където са публикувани и кадри от посещението на известния британски учен в града.
Напомняме, че преди няколко седмици, популярната британска водеща пристигна у нас по покана на туристическото ни ведомство и получи зелена светлина, за да заснеме най-новите епизоди от телевизионната си поредица "Съкровищата на света". "За нас би било огромно удоволствие да можем да разкажем за България, да покажем вашата богата история и културни чудеса, с които с основание се гордеете", заяви Бетани Хюз на среща с тогавашния ресорен министър Илин Димитров.
Освен Хераклея Синтика и Рилския манастир, екипът на проф. Хюз е заявил намеренията си да представи Тракийската гробница в Казанлък, монумента на вр. Бузлуджа, най-старото злато в света, открито във Варна, историческото наследство на градовете Несебър и Пловдив, гробницата в Свещари, кукерите, нестинарите ни и Националния исторически музей.
В България предаването "Съкровищата на света" се излъчва по Viasat History. А някои епизоди се показват по National Geographic, BBC, Discovery Channel и Netflix и се гледат от стотици милиони зрители по целия свят.
Вижте още:
Съставил: Венета Николова
Снимки: Facebook / Исторически музей Петрич
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Албания и Черна гора отбелязаха напредък в евроинтеграцията през 2024 г. Лидерите на ЕС се срещнаха на 18 декември със своите колеги от Западните Балкани. Председателката на Еврокомисията Урсула Фон дер Лайен призова за търсене на решения и..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..