Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози разбулват тайните на римската крепост Кастра Мартис

Снимка: Община Кула / БТА

След близо половин век прекъсване, през този археологически сезон са възстановени археологическите проучвания на римската крепост Кастра Мартис в центъра на северозападния граничен град Кула. Това е третият по големина и по значение римски археологически обект врайонана град Видин, след Рациария и Бонония, твърди ръководителят на обекта доц. д-р Здравко Димитров от Национален археологически институт с музей при БАН, цитиран от БТА.

Екипът е започнал проучвания в източната крепостна стена. Направени са 4 дълбоки сондажа и са открити над 30 ценни находки, които показват, че крепостните стени на Кастра Мартис са изграждани върху останки на други древни поселища - праисторически и тракийски.

По време на археологическите разкопки са открити множество монетите от III - IV век. Това е времето на император Константин и неговите наследници. През същия период са изградени и голямата крепост на Бонония край Видин, на Феликс Ромулиана (Гъмзиград) до днешния Зайчар в Сърбия. Потвърждава се фактът, че Кастра Мартис е една от големите крепости в цялата система на укрепване на този район на дунавския лимес, обобщи доц. Димитров.

Разкопките са финансирани със средства от Община Кула, а кметът Владимир Владимиров се надява  те да продължат и в бъдеще, като за целта ще се потърси и национално финансиране или финансиране по проекти, съобщава БНР-Видин.

Съставил: Венета Николова


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15