Туризмът в България има нужда от освежаване, защото хората вече търсят нови преживявания, смята Габриела Терзиева. Тя е експерт по история на арабското изкуство, но е и запален пътешественик. Решава да се захване с нещо ново и необичайно – организиране на тайни пътувания до красиви и неизвестни места в България. Габриела разработва няколко маршрута за тайни дестинации, които предлагат досег с природата и историята. Това са локации, за които шансът клиентите да имат предварителна информация, е минимален. "Имаме местенца на морето, в планината, имаме бутикови винарни, даже въведохме и две градски дестинации, които са много хубави" – казва Габриела пред Програма "Христо Ботев" на БНР, и добавя:
"Идеята е да подпомогнем по-слабо развитите региони на България. Повечето дестинации се намират в не толкова известни и забравени селца и благодарение на нашите тайни пътувания, местното население получава работа. По този начин ги подкрепяме. Българското село винаги е било голяма страст за мен. Обожавам го, обожавам да пътувам из България и смятам, че красотата на страната ни се крие именно в тези места, а не толкова в популярните туристически дестинации. Смятам, че България има много повече какво да покаже от това, което показва сега и не само на българите, но и на чуждестранните туристи. Затова създадохме този иновативен начин на пътуване, с който да предизвикаме човек да излезе от границите на комфортното, т.е. той няма да знае къде отива до последно."
Габриела и нейният екип предлагат непопулярни места за настаняване, чийто стопани не желаят да ги рекламират и не използват масовите платформи за резервации.
"В момента имаме 17 тайни локации в България. И вие имате възможност предварително да погледнете по 2-3 снимчици на всяка от тях и да прочетете кратко текстче за тях, все пак трябва да ориентираме нашите клиенти в насоката и в тематиката на даденото място, тъй като имаме местенца на морето, в планината. Предлагаме различни теми и искаме да дадем опция човек да избере най-подходящата спрямо интересите си" – казва Габриела.
Тайните пътешествия обикновено се осъществяват през уикендите. Няколко дни преди това, получавате два плика. В първия откривате обща информация за климата, какви дрехи да носите, за храната, колко време ще ви отнеме пътуването и пр.
"Да кажем, че пътувате утре. Качвате се във вашия автомобил и тогава отваряте плик номер 2, в който сме дали инструкции за достигане до тайната локация под формата на стъпки. Примерно: "Карайте в посока Пловдив, после завийте в посока Асеновград" и т.н. Така, лека полека достигате това място. Целта ни е да ви изненадаме с цялото пътешествие. Даваме различни идеи по пътя къде да хапнете нещо вкусно и направено от местна баба и т.н. Искаме да преживеете нещо, което да ви върне към собствения ви корен и да го опознаете по-добре" - разказва Габриела Терзиева.
Специално внимание в тайните места за настаняване е отредено на интериора и автентичната обстановка, където всеки детайл е изпипан. Набляга се и на вкусната домашна храна на основата на екологично чисти продукти, научаваме от Габриела Терзиева. Интерес към тези пътувания проявяват предимно млади хора между 20-35 години, както и семействата с малки деца.
Вижте още:
Текст: Венета Николова (по интервюта на Мария Мира Христова и Росица Александрова от БНР-"Христо Ботев")
Снимки: bronco.bg, личен архивЗа нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..
Селският туризъм върви ръка за ръка с опознаване на кулинарията на дадено място. А районът на Кюстендил е златна мина в това отношение. Затова гастро туровете в тази част на България набират все по-широка популярност. Туристите посещават малки ферми..