Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите се страхуват от войната в Украйна и в Близкия Изток

Война, смърт и криза – това е челната тройка на най-големите страхове на българите. 28,3% от тях се страхуват от война, 23 на сто от смъртта и почти 1/5-та се боят от икономическа или финансова криза, Данните са от представително проучване на Националния център за парламентарни изследвания от края на 2023 г.

От края на живота си се притесняват най-вече хора на възраст над 59 г., повечето от тях са с ниско образование и живеят в малки населени места. Кризата тревожи най-младите и най-възрастните българи, предимно тези от ромски и турски етнос. Но притеснението от война е равномерно разпределено сред хора от различни социални и демографски групи. Според 69% от анкетираните войната в Украйна е заплаха за сигурността на България. За 54% войната в Близкия Изток също е заплаха. “Сред 52% от хората доминира притеснението, че страната може да бъде нападната от чужда държава. Че ще пострадат от бежански вълни и тероризъм в региона се боят 73 на сто. Притесненията им се увеличават поради мнението, че България не е в състояние да се противопостави на външна агресия”, пише в анализа на проучването. 15% от българите смятат, че НАТО не може да защити териториалната цялост на страната, а в способностите за това на ЕС се съмнват 18%. Между 36 и 38% са на мнение, че могат да ни помогнат, но само малко.

Расте и несигурността на българите за проблемите в страната. 79% посочват, че битовата престъпност нараства, а 78% говорят за ръст на организираната престъпност. През 2022 г. на това мнението са били съответно 55 и 60% от анкетираните. 70% от хората се притесняват от насилие от крадци, 69% - от хулигани, 54% - от наркомани, а 39% - от бежанци. 15% се притесняват, че може да бъдат нападнати от полицията. Всеки втори не се чувства сигурен и защитен на улицата.

Корупцията е основната причина за несигурността. 42% я обвиняват за ръста на престъпността, следвана от обедняването за 40%, неефективността на прокуратурата, следствието и съда за 32% и подкупността на полицаи и магистрати за 29%.

Анкетираните са оценили и работата на институциите по скалата от 1 до 6. Най-високата оценка е добър 3,6 на полицията и среден 3,02 на местната администрация. 2,78 е оценката за прокуратурата, 2,74 за съдебната система, а на дъното са неправителствените организации с 2,61. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българин ще се състезава за Световната купа по паеля

Българинът Николай Тодоров - Ник е сред претендентите за най-добър майстор на паеля в света. World Paella Day Cup e кулинарно първенство за приготвяне на паеля, което ще се проведе за седми път във Валенсия с участници от цял свят. Целта на..

публикувано на 19.06.24 в 20:05

Жълт код за опасни горещини в цялата страна, без Черноморието

Астрономическото лято идва със слънчево и горещо време. В четвъртък , 20 юни, минималните температури ще са между 17 и 22°, в София 17°. Максималните в страната ще са от 34 до 39°, в столицата 34°.  По Черноморието  ще е слънчево със..

публикувано на 19.06.24 в 19:25

ЕК: България закъснява с изпълнението на Плана за възстановяване

България значително закъснява с изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), се казва в доклада за страната ни, изготвен от Брюксел, за 2024 г., предаде БНТ. ПВУ на България е в размер на 5.689 млрд. евро безвъзмездни средства...

публикувано на 19.06.24 в 17:56