Уникални снимки на кукери се ширят из мрежата, показвайки малка част от кадрите, заснети от екип на National Geographic в България. Втора поредна седмица оператори от известния научен телевизионен канал са в Банско. Те снимат филм за традициите в курортното градче, който ще бъде излъчен в поредицата "Европа отвисоко". На 1 януари, по време на самия кукерски фестивал, се е състояла и първата част от заснемането на филма, научаваме от онлайн изданието Pirinsko.com.
В ранната утрин на 6 януари пък, навръх Йордановден, кукери от всички махали в град Банско се качиха на лифта и покориха Пирин, съобщава сайтът, който публикува разпространяваните в социалните мрежи снимки. Кадрите са дело на фотографите Александър Цигурийн и Борис Колчагов. "Банскалии превзеха планината и сякаш Вселената се разгърна, за да покаже красотата на природата, традициите и хората", се казва още в онлайн публикацията.
През миналата година България влезе в четвъртия сезон на предаването "Европа от високо", което представя зрелищни въздушни гледки от Стария континент. Тогава зрителите на един от най-гледаните научнопопулярни телевизионни канали в света видяха фантастични кадри от древния Перперикон, емблематичния спектакъл "Звук и светлина" във Велико Търново, мистичния танц паневритмия на Седемте рилски езера и други спиращи дъха въздушни картини от България.
National Geographic и друг път е представял българската традиция на кукерите. Напомняме, че през януари 2021 г. снимки на чудноватите кукери на българския фотограф Иво Данчев, се появиха на страниците на изданието в статията "Между два свята", посветена на маскарадните обреди у нас. През миналата година Иво се фокусира върху връзката на кукерите с животновъдството, която е много стара и силна! А наскоро той представи и най-новия си кукерски проект.
Снимки: Александър Цигурийн, Борис Колчагов, Владислав Терзийски, Иво Данчев
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..