Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите в Молдова с поклон пред подвига на Христо Ботев и героите на България

| обновено на 02.06.24 в 16:08
Снимка: Научно Дружество на Българистите в Република Молдова

Знаете ли, че в Молдовската столица Кишинев има улица, наречена на Христо Ботев? Точно там, на около три километра от центъра на града, се издига внушителен паметник на българския поет, революционер и общественик, загинал във Врачанския балкан на 1 юни 1878г..

Българите в Молдова с поклон пред подвига на Христо Ботев и героите на България

На 2 юни 2024 г. от 11.00 ч. местно време пред монумента на Ботев се проведе тържествена церемония по случай 148-годишнината от гибелта на революционера и в памет на героите, загинали за свободата и независимостта на България – научаваме от Българската Община в Република Молдова, които съвместно с Научното дружество на българистите в Молдова отправиха покана към всички, в чиито вени тече българска кръв да се включат в митинга.


Паметникът с лика на Христо Ботев и изписаните крилати слова: "Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" е открит през 1977 година в молдовската столица и е вторият най-значим български монумент там след паметника "Шипка".

Паметникът на Христо Ботев в Кишинев, Молдова

"Този паметник се намира на над 550 км от родината на Христо Ботев, но е посрещнат и ценен с не по-малка любов и с не по-малко родолюбие", изтъкна вицепрезидентът Илиана Йотова по време на официалната церемония по откриването на обновеният монумент през 2023 година, в навечерието на Деня на народните будители.

Нина Топалова и Димитър Барбаров, БОРМ

Българите в Молдова с поклон пред подвига на Христо Ботев и героите на България

Вижте още:

Снимки: Научно Дружество на Българистите в Република Молдова, БТА,Facebook/Асоциация за развитие на българската общност в Молдова



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Откриването на XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища зад граница

Българското образование в чужбина не може да разчита само на възрожденски ентусиазъм

396 са регистрираните български училища в чужбина за учебната 2024/ 2025 година. Те се намират в 43 държави на шест континента , като от тях 17 са към задграничните представителства на България, 5 към българските църковни общини и 374, създадени от..

публикувано на 23.07.24 в 13:25
Годишна конференция на АБУЧ` 2024

Българското образование зад граница дискутират преподаватели от училищата ни в чужбина

Всяко лято, по традиция, български учители отблизо и далеч се събират, за да отчетат какво са свършили, къде са срещнали проблеми, както и за да обменят опит и практика. Близо 60 представители на български училища зад граница, университетски..

публикувано на 22.07.24 в 15:36

Михаела Аройо с фотопроект "Сънувам на български" за българите в Бесарабия

Изложбата "Сънувам на български" на младата документална фотографка Михаела Аройо ще бъде открита на 30 юли от 19.00 ч. в софийската галерия "Фотосинтезис". Това е първото цялостно представяне на нейния дългосрочен фотографски проект, посветен на..

публикувано на 22.07.24 в 15:20