След като вчера Тихомир Иванов завоюва осмото място на скока на височина, с личен рекорд за сезона от 2,27 м, беше поставен краят на българското участие на олимпийските игри в Париж.
Равносметката за България от Париж`2024 е седем медала – три златни, един сребърен и три бронзови, което е с един повече от олимпиадата в Токио през 2021 г. Отличията дойдоха в два поредни дни в края на най-високия спортен форум.
Четири медала за България само за ден на олимпиадата в Париж
На 8 август Семен Новиков спечели златен медал в категория до 87 кг в класическата борба, а с бронз се окичиха боксьорът Хавиер Ибаниес, състезателката по таекуондо Кимиа Ализаде и тежкоатлетът Божидар Андреев.
“Надявам се, че съм донесъл много радост на българския народ след този медал. Знам, че в България много обичат руснаците, но се надявам, че повече хора ще заобичат и украинците”, заяви роденият в Украйна, но състезаващ се за България олимпийски шампион.
Ден по-късно на най-високото стъпало на почетната стълбичка застанаха Карлос Насар, който в категория до 89 кг във вдигането на тежести постави два световни рекорда – 404 кг в двубоя и 224 кг в изтласкването, и борецът Магомед Рамазанов в свободния стил при 86 килограмовите. Гимнастичката Боряна Калейн пък сложи звезден финал на своята кариера, извоювайки сребърен медал в индивидуалната надпревара.
“Бих оставил послание на всички млади да не спират да работят за мечтите си, защото наистина се сбъдват. Нямаше как да знам дали ще стана олимпийски шампион, но исках да дам кураж и на другите българи – трябва да стъпваме с гордост тук”, каза Карлос Насар.
Магомед Рамазанов с трето олимпийско злато за България – в свободната борба
“Трябваше първо да спечеля схватката със себе си. Мислех за своите неуспехи в миналото, бях готов да направя всичко за олимпийската титла, събрах се и спечелих. Беше много трудно, особено последната година – баща ми почина преди 3 години и това беше много тежък момент в живота ми”, сподели Магомед Рамазанов.
Снимки: БТА и БГНЕС
Ултрамаратонците Пирин Галов и Павлин Райчев предстои да пробягат 580-километровото трасе Ком-Емине в Стара планина, като началото на предизвикателството им е днес, 9 октомври. Двамата ще направят опит за скоростно тандемно преминаване на дългото..
Броени дни след официалното признаване на световния рекорд на Цанко Цанков за най-дълго непрекъснато и неасистирано плуване по река Дунав Асоциацията за световни рекорди анулира постижението му. Признаха официално световния рекорд на Цанко Цанков в..
Две седмици след маратонското плуване в река Дунав, по време на което Цанко Цанков преодоля дистанция от 120 км без спиране, постижението беше официално ратифицирано от Асоциацията за световни рекорди. Плувецът получи сертификат за автентичност от..