Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Hristov, GERB-SDS: Duhet të kemi një qeveri pro-evropiane

Rumen Hristov (në mes)
Foto: Ljubo Andreev - BNR

GERB-SDS dhe DPS panë ngjashmëri në programet e tyre në lidhje me prioritetet kryesore për vendin – hyrjen në Shengen edhe me kufijtë tokësorë, vënien e euros në qarkullim dhe përshpejtimin e rritjes ekonomike, tha Denica Saçeva nga ekipi negociator i GERB-it pas një takimi me DPS, lëvizja kjo e cila zuri vendin e dytë në zgjedhjet parlamentare më 9 qershor. Ky ishte takimi i parë pasi GERB-SDS njoftoi fillimin e bisedimeve për një kabinet të ri. Sipas Saçevës, nuk përjashtohet të kërkohet një formulë qeverisjeje me mandat 4-vjeçar, pasi një opsion për qeverisje të qëndrueshme është një kabinet me përgjegjësi të përbashkët.

"Ne duhet të mbajmë përgjegjësinë dhe të formojmë një qeveri", tha në Montana Rumen Hristov, kryetar i SDS-së i zgjedhur si deputet nga GERB-SDS, njoftoi korrespondenti i BNR, Ljubo Andreev. Sipas Hristov, për këtë duhet të bashkohen formacionet pro-evropiane në parlament. "170 përfaqësues të popullit janë pro-evropianë - këta janë GERB-SDS, DPS, PP-DB dhe ITN. 70 të tjerët janë "pro-rusë", llogarit Hristov.

PP-DB dhe "Vëzrazhdane" tashmë refuzuan t'i përgjigjen ftesës së GERB-it për negociata. BSP, “Ka një popull të tillë” (ITN) dhe “Veliçie” kanë ftesa për bisedime të martën më 18 qershor. BSP-ja tashmë deklaroi se nuk do të mbështesë një qeveri me mandatin e GERB-it dhe DPS-së. ITN ende nuk shpall nëse do të marrë pjesë në negociata. Udhëheqësi i formacionit më të vogël parlamentar Veliçie, Nikollaj Markov, tha para BNR se ai do të shkonte në një bisedë me GERB-in vetëm në një format lidershipi me Bojko Borisov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

BALKAN RUN 2024 po afron - një maratonë deri në majën më të lartë të malit Stara Pllanina

Vrapimi malor BALKAN RUN 2024 deri në majën e më të lartë të malit Stara Pllanina - Botev dhe kthimi zhvillohet këtë të diel, më 21 korrik 2024, përgjatë një traseje prej 41 kilometrash me fillim/mbarim në qytetin Karllovo. Traseja është Rruga..

botuar më 24-07-20 4.20.MD

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD