Eмисия новини
от 07.00 часа
Vencisllav Mutafçijski

Zgjaten masat e jashtëzakonshme deri më 12 prill

243 janë rastet e COVID-19 në Bullgari, njoftoi shefi i Shtabit Kombëtar gjeneral Vencisllav Mutafçijski në raportin mëngjesor më 26 mars. Shtabi rekomandon që masat kufizuese të zgjaten deri më 12 prill. Krahas kësaj duhet të hiqet caktimi i vendeve nga të..

26.03.20 08:53 |

Situata në kufijtë bullgare*

Ministria e Punëve të Brendshme informon se që nga 25.03 2020 bullgarët, të cilët udhëtojnë për në Rumani duhet të mbeten nën karantinë 14 ditë pas mbërritjes së tyre në fqinjën tonë veriore në adresë të deklaruar nga vetë njerëzit. Kjo nuk është në..

25.03.20 11:50 |

Pavarësisht nga udhëzimet e Komisionit Evropian ka rreshta kamionësh në kufirin midis Bullgarisë dhe Rumanisë

Afro 2 orë presin kamionët për të kaluar kufirin midis Rumanisë dhe Bullgarisë, njoftoi zëdhënësi i Komisionit Evropian Stefan De Keersmaecker. Ai theksoi, se pas udhëzimeve të Komisionit Evropian nga 23 mars i këtij viti për të ashtuquajturat “korridore të..

24.03.20 16:36 |
Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban

Kryeministri hungarez premtoi se do t’i ndihmojë bullgarët

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi në telefon me homologun e vet hungarez Viktor Orban. Borisov ka nënvizuar se shumë shtetas bullgarë po vazhdojnë të presin leje që të kalojnë përmes Hungarisë dhe të kthehen në Bullgari. Orbani e ka siguruar se do të..

18.03.20 15:00 |

SHBA-ja e përfshiu Bullgarinë në listën e ekonomive të zhvilluara

SHBA-ja shpalli se Bullgaria ka ekonomi të zhvilluar, siç është ekonomia e Gjermanisë, Francës, Suedisë. Kjo është një masë e Uashingtonit, e cila do t’i lehtësojë procedurat e hetimit dhe imponimin e sanksioneve eventuale,  në se ka dyshime për..

19.02.20 18:03 |
Jens Stoltenberg

Turqia, Bullgaria, Rumania janë partnere të çmueshme për NATO-në

NATO-ja e konsideron Detin e Zi një regjion strategjik për veten dhe ka ndërmend të zgjerojë praninë e vet në të. Këtë e tha sekretari i përgjithshëm i NATO-së Jens Stoltenberg në një konferencë të përbashkët për shtypin me kryeministrin rumun Ljudovik..

10.01.20 10:16 |

Një kishë bullgare do të ndërtohet në Bukuresht

Kisha bullgare “Shën Joan i Rilës” do të ndërtohet në kryeqytetin rumun Bukuresht. Tashmë është caktuar vendi i përshtatshëm me sipërfaqe 2 dynymë në pjesën qendrore të qytetit. Po fillon dhe fushat bamirëse për mbledhjen e mjeteve. Një pjesë e..

19.12.19 10:08 |

Ministrja Zaharieva bisedoi me homologët nga Shqipëria, Bjellorusia dhe Rumania

Në samitin e ministrave të punëve të jashtme në Zagreb në kuadrin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, përfaqësuesja bullgare Ekaterina Zaharieva përshëndeti punën e Presidencës sllovake të organizatës. Duke u vënë theks të veçantë..

06.12.19 09:56 |

Bullgaria është në grupin A në eliminatoret Euro 2020

Në selinë e UEFA-së në Nion u hodh shorti për eliminatoret për Kampionatin Evropian të Futbollit - Euro 2020. Skuadra bullgare është në grupin “A” bashkë me ekipet e Islandës, Hungarisë dhe Rumanisë. Rival i kombëtares bullgare do të jetë Hungaria. Ndeshja..

22.11.19 14:11 |

Bullgaria u përfshi në tregun unik evropian të energjisë elektrike

Tregu bullgar i energjisë elektrike u bashkua me tregun unik evropian “në kuadrin e ditës”. Lidhja përmes kufirit bullgaro-rumun është nëpërmjet ankandeve të pashpallure për shpërndarje transkufitare të energjisë. Bullgaria është pjesë e valës së dytë..

20.11.19 15:39 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна