Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumunët pushojnë në Bullgari dhe gjatë muajit shtator për shkak të çmimeve të leverdishme

Foto: BGNES

Dhe gjatë muajit shtator, pikët tona kufitare me Rumaninë  vazhdojnë të jenë të ngarkuara në momente të caktuara nga dita. Turistët nga fqinja jonë veriore janë disa nga më të priturit nëpër bregdetin verior bullgar të Detit të Zi. Ata zgjedhin të pushojnë tek ne për shkak të plazheve të mira dhe ofertave të leverdishme për pushim në hotelet vendase.  Pavarësisht nga kjo, ulja në numrin e turistëve të huaj, të cilët kanë vizituar vendin tonë gjatë kësaj vere është i madh.  Që nga muaji qershor deri në fund të muajit gusht në bregdetin e Detit të Zi kanë pushuar mezi 372 000 turist të huaj, tregojnë të dhënat e Ministrisë së Turizmit. Për krahasim, në vitet e mëparshme, për të njëjtën periudhë tek ne kanë pushuar mbi 5 milionë të huaj. Gjatë kësaj vere bullgarët zgjodhën vendpushimet vendëse për pushim. Numri i tyre është rritur me 15% kundrejt vitit të kaluar.

Më shumë nga rubrika

Nëpër gjurmët e mjaltit të manit - “floriri i zi i Stranxhës”

Në prag të vjeshtës në plan të parë del kujdesi për forcimin e organizmit dhe të sistemit imun. Disa prej mundësive janë shëtitjet mes natyrës, në gërshetim me vetitë shumë të mira të mjaltit të manit për shembull! Në malin Stranxha mund t’i kombinoni që..

botuar më 20-09-19 7.30.PD

6 mënyra jo standarde të njihni Bullgarinë

Njerëzit nuk heqin dorë nga udhëtimet. Por për llogaritë turizmit në masë, i cili shkaktoi dëme të pariparueshme mbi natyrën dhe vendet e rëndësishme kulturore dhe historike në të gjithë botën, tani në plan të parë dalin udhëtimet individuale..

botuar më 20-09-13 7.05.PD
Kalaja mesjetare Neutzikon rreth fshatit Mezek

Qyteti Svilengrad - një qytet i mëndafshit me kala, kisha të lashta dhe një natyrë të egër

Qyteti Svilengrad ndodhet në vet kufirin me Turqinë. Këtu gjendet pika kufitare më e ngarkuar me fqinjën tonë jugore. Dhe në qoftë se deri vonë qyteti qe i njohur si “Las Vegasi “ bullgar për shkak të kazinove të veta të shumta dhe të sallave të lojërave..

botuar më 20-09-12 8.10.PD