Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar u bë i pestë në Kampionatin Botëror të Bodibilldingut

Foto: личен архив

Nikollaj Jonçev u klasifikua në vendin e pestë në kategorinë “Klasik Fizik” në moshën deri në 23 vjeç në Kampionatin Botëror të Bodibilldingut në Cluj të Rumanisë.

Para kësaj bullgari u bë kampion në Kampionatin Shtetëror të Bodibilldingut dhe Fitnessit te ne. Nikollaj ka fituar gjithashtu një sërë garash republikane dhe ndërkombëtare të xhudos dhe sambos.

Sportisti i ri punon gjithashtu si trajner i xhudos dhe sambos për fëmijë.


Më shumë nga rubrika

12 medalje evropiane për Bullgarinë në taekwondo

Bullgaria u paraqit shkëlqyeshëm në Kampionatin Evropian të Klubeve Taekwondo për djem dhe vajza në Zagreb (Kroaci). Sportistët bullgarë të taekwondo fituan 3 medalje të arta, 5 të argjendta dhe 4 të bronzta. Bozhidar Avramov, Aleksandër Xhorxhev..

botuar më 20-11-24 4.55.MD
Veselin Topallov

Shahisti bullgar Veselin Topallov u radhit ndër 50 shahistët më të mëdhenj në botë

Mjeshtri bullgar i shahut Veselin Topallov u regjistrua në klasifikimin e 50-të shahistëve më të mëdhenj të të gjithë kohëve të bashkësisë më të madhe të shahut – chess24. Topallovi i cili ishte mbajtës i titullit botëror të FIDE-së në vitet..

botuar më 20-11-16 5.39.MD
Antëni Ivanov

Notari bullgar Antëni Ivanov me fitore në 200 metra flutur

Notari bullgar Antëni Ivanov fitoi 200 metra flutur në turneun e fortë në Greensboro (Karolina e Veriut, SHBA) dhe regjistroi kohën e tretë në klasifikimin e kombinuar të notit US Open. Garat në pishinë të madhe mbahen njëkohësisht në nëntë..

botuar më 20-11-16 10.28.PD