Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Borisov: Orientimi gjeopolitik i Bullgarisë është drejt BE-së dhe NATO-së

Kryeministri Bojko Borisov
Foto: BGNES

Orientimi ynë politik akoma para shfaqjes së partisë GERB është lidhur me Bashkimin Evropian dhe NATO-në, deklaroi Kryeminisri Bojko Borisov në fillimin e mbledhjes së sotme të qeverisë. Ai e nënvizoi këtë, duke pasur parasysh skandalin e ashtuquajtur “të spiunimit” dhe akuzën ndaj kryetarit të lëvizjes “Filorusët” Nikollaj Malinov. Sipas fjalëve të Kryeministrit marrëdhëniet ndërmjet Bullgarisë dhe Rusisë nuk mund të shqyrtohen në mënyrë të njëanshme.

“Secili e ka të drejtën të zhvillojë veprimtari në organizata joqeveritare. Ka njerëz, të cilët përkrahin ndonjë fe tjetër, ndonjë kulturë tjetër, disa e duan Rusinë, të tjerët – SHBA-në. Por kur ka diçka të papranueshme për ne, Ministria e Punëve të Jashtme reagon”, tha Kryeministri.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari – Dita e 206

Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari. Hartohen kritere të qarta dhe të sakta për numrin e të sëmurëve me koronavirus në rajone. Nuk duhet të krijojmë ndjenjën e panikut dhe..

botuar më 20-09-29 7.36.MD
Trioja e Helmuar

Protestat në Bullgari po vazhdojnë

Pranë shatërvanit para Presidencës në Sofje po grumbullohen pjesëmarrësit në mbrëmjen e 83 të protestave me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë së Kryeministrit Bojko Borisov. Para hyrjeve të Këshillit të Ministrave dhe të Kuvendit Popullor ka prani..

botuar më 20-09-29 7.32.MD
Mustafa Karadajë

Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë bëri thirrje për dialog për daljen nga kriza politike

“Sulmi i protestuesve kundër Lëvizjes për të Drejta dhe Liritë (DPS) /partia e tirqve etnikë dhe myslimanëve të tjerë në Bullgari/ tregon mungesën e perspektivës, mungesën e vizionit të qartë dhe të ideve nga ana e organizatorëve të protestës”...

botuar më 20-09-29 4.26.MD