Eмисия новини
от 09.00 часа
Sergej Lavrov

Ministri rus Lavrov për BNR: Forcat e armatosura ruse nuk sulmojnë objekte civile në Ukrainë

Forcat e armatosura ruse nuk sulmojnë objekte civile në territorin e Ukrainës. Kështu deklaroi në një konferencë për shtyp ministri i jashtëm i Rusisë, Sergej Lavrov, në përgjigje të një pyetjeje të korrespondentit të Radios Kombëtare Bullgare..

30.06.23 15:34 |

Bullgaria mbështeti një deklaratë bojkoti sportiv kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

Bullgaria iu bashkua vendeve që bojkotojnë sportin rus për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë. Kjo ndodhi në Konferencën e VII Ndërkombëtare të Ministrave dhe Zyrtarëve të Lartë Përgjegjës për Edukimin Fizik dhe Sportet (MINEPS VII) në Baku. Një..

30.06.23 13:32 |
Nikollaj Denkov dhe Jens Stolltenberg

NATO pret që Bullgaria të investojë në mbrojtjen e përbashkët të aleancës

Në takimin në Bruksel me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-së, kryeministri Nikollaj Denkov theksoi se shpenzimet bullgare për mbrojtjen në vitin 2023 do të jenë 1.9% të PBB-së, ndërsa në vitin 2024 do të arrijnë në 2%, që është kërkesë në aleancë...

30.06.23 09:09 |
Ministri Todor Tagarev

Bullgaria nuk do të dërgojë forca të armatosura në Ukrainë

Deputetët dëgjuan ministrin e mbrojtjes Todor Tagarev, në lidhje me iniciativën e Bashkimit Evropian për sigurimin e 1 milion municioneve dhe predhave për Ukrainën dhe gatishmërinë e deklaruar të vendit tonë për të përgatitur mjekë luftarakë dhe..

29.06.23 14:36 |
Josep Borrell para Euranet Plus në vitin 2023

Josep Borrell: Maqedonia e Veriut po bën përparim të mirë, çështjet dypalëshe nuk do ta përcaktojnë procesin e anëtarësimit

Zëvendëspresidenti dhe Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, mori pjesë në një takim gazetaresk të nivelit të lartë të rrjetit radiofonik "Euranet Plus", pjesë e të cilit është edhe Radioja..

28.06.23 16:47 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov kërkon që në shërbime të bëhen teste të ndershmërisë dhe etikës

Bullgaria duhet të ketë prioritet reformimin e shërbimeve të saj të sigurisë dhe largimin e agjentëve të mbështetur nga Moska nëse shpreson të ketë sukses në planet e saj ambicioze për të çrrënjosur krimin e organizuar dhe korrupsionin. Kështu ka..

28.06.23 10:06 |
Todor Tagarev

Prioritetet tona të mbrojtjes janë një ushtri e mirë, riarmatim dhe ndihma për Ukrainën

Ministri i Mbrojtjes Todor Tagarev prezantoi në një konferencë ekipin e tij dhe prioritetet e departamentit të udhëhequr nga ai. Prioriteti i parë është ndërtimi i një ushtrie të mirë. Ndër pikat e tjera kryesore të punës së departamentit janë..

27.06.23 16:26 |
Ministri Tagarev

Bullgaria iu bashkua vendeve që furnizojnë Ukrainën me predha

Bullgaria, Danimarka, Gjermania dhe Luksemburgu i janë bashkuar nismës shumëkombëshe të NATO-s për ruajtjen e municioneve (MAWI). Ajo luan një rol kyç në mundësimin e dislokimit paraprak të rezervave të municioneve në mbështetje të grupeve..

16.06.23 10:21 |

Ministria e Jashtme dënoi përpjekjet e ambasadorit rus për dezinformim

Përpjekjet për dezinformim për shkak të mbështetjes së Bullgarisë për Ukrainën janë të papranueshme, thuhet në qëndrimin e Ministrisë bullgare të Punëve të Jashtme. Arsyeja e qëndrimit është një publikim më 12 qershor në rrjetet sociale i ambasadores..

14.06.23 08:51 |

Ekspertë ndërkombëtarë do të diskutojnë sigurinë energjetike dhe klimatike të rajonit të Detit të Zi

Qendra për Studimin e Demokracisë dhe Fondacioni “Konrad Adenauer” organizojnë sot në Sofje një tryezë të rrumbullakët me temën "Kundërshtimi i metodave të ndikimit të Kremlinit në politikën energjetike të rajonit të Detit të Zi". Ekspertë..

14.06.23 06:20 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна