Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Luftanijet ruse janë tërhequr nga zona bullgare në Detin e Zi

Admirali Emill Eftimov
Foto: armymedia.bg

Aktualisht nuk ka prani të luftanijeve ruse në zonën ekonomike bullgare në Detin e Zi. Kështu ka thënë shefi i mbrojtjes, admirali Emill Eftimov. Sipas tij, forcat ruse janë tërhequr pas veprimeve parandaluese të marinës bullgare dhe NATO-s.

“E rritëm mbikëqyrjen në këto hapësira detare, më pas u morën masa edhe në format kolektiv, d.m.th u ngrit çështja në nivel NATO për të marrë mbështetje në nivelin e ndërgjegjësimit të situatës. Që nga atëherë nuk kemi vërejtur anije ruse të hyjnë dhe të afrohen në këtë zonë dhe po e konfirmoj edhe në këtë moment”.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë natës , vranësira nga perëndimi do të çahet dhe do të zvogëlohet, vende-vende deri në mot kryesisht të kthjellët. Në disa zona do të ketë mjegull. Do të jetë pothuajse e qetë në shumicën e rajoneve, vetëm në lindje do të fryjë erë mesatare..

botuar më 23-12-08 7.15.MD
Rumen Radev

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet për Centralin Atomik Elektrik “Belene”

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet e destinuara për termocentralin e dytë bullgar - "Belene" dhe është e gatshme të paguajë çmimin që ne kërkojmë. Kështu tha ministri i energjetikës Rumen Radev gjatë inspektimit të ndërtimit të lidhjes së gazit..

botuar më 23-12-08 6.09.MD

U hoq vetoja e presidentit për dhurimin e transportuesve të blinduar të Ukrainës

Parlamenti hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Ukrainën për pajisjen falas të makinave të blinduara të transportit. GERB-SDS, PP-DB, DPS dhe "Ka një popull të tillë" votuan kundër vetos për dhurimin..

botuar më 23-12-08 5.40.MD