Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, presidenti dënoi agresionin rus në Ukrainë

Foto: BTA

Lufta, konflikti dhe terrori janë sfida për të ardhmen e qytetërimit tonë. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev në fjalimin e tij para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. “Sot jetojmë në një botë me rrezik dhe pasiguri në rritje. Tabloja plotësohet nga erozioni sistematik i demokracisë dhe i të drejtave të njeriut dhe rritja e autoritarizmit. Konsensusi se njerëzimi mund të jetojë sipas rregullave të rendit botëror të pranuar ndërkombëtarisht është shkelur rëndë”, tha Radev. Ai e quajti agresionin kundër Ukrainës “një luftë nga një anëtar i përhershëm i Këshillit të Sigurimit të OKB-së kundër një vendi fqinj, duke shkelur parimet e Statutit të OKB-së dhe të drejtës ndërkombëtare”.

Presidenti bullgar shprehu shqetësimin për përhapjen e luftës në të gjithë rajonin e Detit të Zi dhe i bëri thirrje OKB-së që të gjejë një zgjidhje për konfliktin përmes negociatave.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 12 dhjetorin 2023

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, në Sofje 0°. Para mesditës në vend do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por vetëm në vende të izoluara do të ketë reshje të dobëta shiu, në male - borë e dobët. Pas..

botuar më 23-12-11 7.15.MD

Bullgaria u abstenua për teknikat e reja gjenomike në BE

Bullgaria dhe Gjermania u absteniuan për vendosjen e rregulloreve për teknikat e reja gjenomike në një mbledhje të Këshillit të BE-së për Bujqësinë dhe Peshkimin në Bruksel. Këtë e bëri të ditur ministri i bujqësisë Kirill Vëtev. Ai shpjegoi se..

botuar më 23-12-11 5.29.MD
Kirill Vëtev

Bullgaria dhe 4 vende të tjera kërkojnë ndihmë evropiane për fermerët për shkak të Ukrainës edhe në vitin 2024

Ka për t’u realizuar takimi i pesë i vendeve anëtare më të prekura nga importet ukrainase - Bullgaria, Rumania, Polonia, Hungaria dhe Sllovakia, njoftoi ministri i bujqësisë Kirill Vëtev. Përfaqësuesit e tyre do të insistojnë në mbështetje të re vitin..

botuar më 23-12-11 2.48.MD