Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Që nga marsi, Agjencia Shtetërore e Sigurisë Kombëtare dhe prokuroria kanë nisur hetimet për bullgarët e arrestuar në Londër

Marin Rajkov
Foto: BGNES

Ministria e Punëve të Jashtme po monitoron rastin e tre bullgarëve të arrestuar në Britaninë e Madhe për spiunazh në favor të Rusisë, njoftoi Ministria.

Me rastin e mos raportimit të arrestimeve në Ambasadën Bullgare, ambasadori bullgar në Britaninë e Madhe, Marin Rajkov, i tha BNR: “Praktika në Mbretërinë e Bashkuar është që kur shtetasit përkatës të një vendi tjetër, të cilët janë të ndaluar, dëshirojnë që institucionet e vendit të tyre të mos jenë të informuara, britanikët ta respektojnë dëshirat e tyre. Për mua hipoteza dhe shpjegimi për faktin se nuk kemi qenë të informuar është pikërisht kjo”.

Prokuroria e Qytetit të Sofjes njoftoi se është duke punuar për çështjen e bullgarëve të arrestuar së bashku me Agjencinë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare" që nga marsi i vitit 2023. Procedura e nisur është për spiunazh.


Më shumë nga rubrika

Në Studion e Parë të BNR-së do të dëgjohet muzikë vokale е vjetër

Ansambli vokal Cantanti DAI MONTI VERDI do të interpretojë mbrëmjen e sotme në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare muzikë arkaike nga artistë franko-flamandë, spanjollë dhe sllavo-lindorë. Koncerti i tij “De este a oeste” ("Nga Lindja deri..

botuar më 23-12-06 6.05.PD

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, pak më të ulëta do të jenë në veriperëndim, në Sofje - deri në 2°. Gjatë ditës moti do të jetë me vranësira dhe me reshje shiu. Në Bullgarinë Veriperëndimore dhe në zonat malore..

botuar më 23-12-05 6.15.MD
Ylva Johansson

Komisionerja evropiane Ylva Johansson: Bullgaria dhe Rumania duhet të bëhen pjesë e Shengenit që në vitin 2023

"Nuk heq dorë nga synimi im që Bullgaria dhe Rumania të bëhen pjesë e Shengenit akoma këtë vit, tha komisionerja evropiane për punë të brendshme Ylva Johansson para takimit të sotëm të Këshillit të BE-së, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

botuar më 23-12-05 5.51.MD