Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri Todor Tagarev: Ne i fokusuam përpjekjet tona në mbrojtjen e modernizuar dhe mbrojtjen kundër agresionit të huaj

Ministri Tagarev
Foto: BGNES

Në muajt e kaluar i orientuam përpjekjet tona në zhvillimin e mbrojtjes moderne dhe nëmbrojtjen e garantuar të interesave tona kombëtare nga cenimet e huaja, deklaroi ministri i mbrojtjes Todor Tagarev, duke i bërë bilanc punës së kryer.

Ministri nënvizoi përpjekjet e dyfishuara për t'i ofruar të gjithë mbështetjen e mundshme Ukrainës në luftën e saj kundër agresorit rus. Sipas tij, tashmë është dërguar gjysma e paketës shtesë të ndihmës ushtarake për vendin.

“Ministria e Mbrojtjes po ofron mbështetjen e nevojshme logjistike për Ministrinë e Brendshme në përgatitje për dërgimin në Ukrainë të njëqind transportuesve të blinduar BTR-60PB nga rezervat e Ministrisë së Brendshme, sipas vendimit të Asamblesë Kombëtare të korrikut të këtij viti”, shtoi Todor Tagarev.

Më shumë nga rubrika

Në Studion e Parë të BNR-së do të dëgjohet muzikë vokale е vjetër

Ansambli vokal Cantanti DAI MONTI VERDI do të interpretojë mbrëmjen e sotme në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare muzikë arkaike nga artistë franko-flamandë, spanjollë dhe sllavo-lindorë. Koncerti i tij “De este a oeste” ("Nga Lindja deri..

botuar më 23-12-06 6.05.PD

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, pak më të ulëta do të jenë në veriperëndim, në Sofje - deri në 2°. Gjatë ditës moti do të jetë me vranësira dhe me reshje shiu. Në Bullgarinë Veriperëndimore dhe në zonat malore..

botuar më 23-12-05 6.15.MD
Ylva Johansson

Komisionerja evropiane Ylva Johansson: Bullgaria dhe Rumania duhet të bëhen pjesë e Shengenit që në vitin 2023

"Nuk heq dorë nga synimi im që Bullgaria dhe Rumania të bëhen pjesë e Shengenit akoma këtë vit, tha komisionerja evropiane për punë të brendshme Ylva Johansson para takimit të sotëm të Këshillit të BE-së, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

botuar më 23-12-05 5.51.MD