Eмисия новини
от часа

Nga muaji qershor, BNR bullgare do të transmetohet në Radio Televizionin Caribrod dhe do të mbështesë iniciativat e bullgarëve në Serbi

Komuniteti në rajonin kufitar do të ketë një tjetër "derë" të hapur drejt Bullgarisë. Radio Televizioni lokal Caribrod do të transmetojë emisione dhe lajme të prodhuara nga Radioja Kombëtare Bullgare. Fillimisht do të transmetohet buletini i..

29.05.24 07:30 |

Fondacioni "Kujtesa Bullgare" punon me fëmijët në diasporat historike

Më shumë se 7000 fëmijë nga diasporat historike bullgare në Ukrainë, Moldavi, Serbi, Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri u bënë ambasadorë të idesë evropiane në vendet e tyre pas seminareve të Fondacionit "Kujtesa Bullgare". Këtë e tha kryetari i..

17.05.24 09:47 |

Një ekspozitë virtuale prezanton gjetjet nga nekropoli afër Trebenishtes

Ekspozita “Trebenishte. 105 vjet nga hapja e nekropolit, 1918 – 2023” mund të shihet virtualisht në faqen e Institutit Kombëtar Arkeologjik me Muze pranë Akademisë bullgare të shkencave në rubrikën “Ekspozita Digjitale”, njofton BTA. Sende nga 7 varre..

09.05.24 08:10 |

Vendet e Ballkanit po fitojnë përvojë në rrugën e tyre drejt BE-së

Fuqia evropiane për transformim pozitiv është e dukshme, tha zëvendësministrja e punëve të jashtme të Maqedonisë së Veriut Fatmire Isaki para forumit në Sofje “BE takon Ballkanin”. Sipas saj, ka dallime në zhvillimin e çdo anëtari të ri, por nuk ka..

08.04.24 13:50 |
Maria Gabriel

Sofja punon për anëtarësimin e Ballkanit në BE dhe ka pritshmëri ndaj Beogradit dhe Shkupit

Presim nga Serbia reforma në ligj, duke përfshirë edhe çështjet e të drejtave të njeriut dhe të pakicave. Kështu deklaroi zëvendëskryeministrja dhe ministre e jashtme në dorëheqje, Maria Gabriel, para forumit “BE takon Ballkanin”, i cili u organizua..

08.04.24 12:06 |

Nderuan kujtimin e 12 fëmijëve të vdekur në lumin Lim në Serbi

Fëmijë, nxënës, shpëtimtarë, nënpresidentja e Bullgarisë Ilijana Jotova dhe kryeministrat e Serbisë dhe të Malit të Zi nderuan kujtimin e 12 fëmijëve bullgarë që vdiqën 20 vjet më parë në ujërat e lumit Lim, njoftoi i dërguari i BNR-së, Daniell..

04.04.24 15:48 |

Qeveria ndau fonde për komunitetet bullgare në regjion

Këshilli i Ministrave miratoi dhe ndau fonde deri në 2 100 000 leva në kuadër të Programit për të mbështetur organizatat e komuniteteve bullgare në Shqipëri, Serbi, Kasovë, Ukrainë dhe Moldavi dhe për qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut..

27.03.24 16:49 |

Një ekspozitë tregon për bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI

Ekspozita “Bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI” hapet sot, 1 mars në orën 15:30 në galerinë “Qershia e vjetër” në fshatin Razhdavica të rrethit të Kjustendilit. Fokusi është në të kaluarën dhe të tashmen e bullgarëve, të cilët..

01.03.24 05:05 |

Bullgaria financon projekte në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Partneritetit Lindor

Qeveria e Bullgarisë po jep më shumë se 1 386 000 euro grante për financimin e projekteve në vendet e Ballkanit Perëndimor, Evropës, Lindjes së Mesme, Afrikës dhe Azisë, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Projektet janë në kuadër të programit..

01.02.24 08:59 |

Politika bullgare ballkanike në drejtim të akrepave të orës në 2023 - pjesa e dytë

Në pjesën e parë të bisedës me Prof. Zdravko Popov, kushtuar Ballkanit gjatë vitit 2023 ai komentoi marrëdhëniet mes Bullgarisë dhe fqinjit të saj verior – Rumania. U tregua problemi i vazhdueshëm logjistik përgjatë kufirit për shkak të rritjes së..

02.01.24 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна