Një minë u asgjësua 200 metra larg bregut përballë fshatit Tjulenovo

Një minë lundruese u asgjësua pasditen e sotme 200 metra nga bregu përballë fshatit Tjulenovo, komuna e Shabllës, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Sinjalin për ushtrinë e dha guvernatori rajonal i qytetit Dobriç. Specialistët e klasifikuan minën si..

23.01.23 19:18 |

Bullgarët tashmë kombinojnë punën në distancë me një pushim detar në një fushues

Kush është ai i cili nuk ëndërron që dita e tij e punës të kalojë pas stres dhe tension në bregun e detit në sfondin e përplasjes së dallgëve? Del se këto nuk janë ëndrra, por një realitet për një pjesë gjithnjë e më të madhe bullgarësh...

31.08.22 13:10 |

Kamen Brjag dhe Jajllata tërheqin të dashuruarit pas agimeve romantike

Deti bruz, shkëmbinj të paarritshëm dhe bimësi stepash - pamje të tilla të egra janë të shumta në veri të qytetit bregdetar Varna, ku rruga gradualisht ngrihet te Kamen brjag dhe Jajllata përgjatë pllajës së Dobruxhës. Brigjet e larta..

10.08.22 07:15 |

Kiten - një dashuri përgjithmonë

Me rërën e butë prej kadifeje në plazhet e tij dhe një raport të mirë midis cilësisë dhe çmimeve për pushime, Kiten është një destinacion tërheqës bregdetar për bullgarët, por duket jo shumë i njohur për të huajt.Qyteza pushimore është e vendosur..

26.07.22 07:15 |
Shën Profet Ilia

Më 20 korrik respektojmë Profetin e Shenjtë Ilia

Më 20 korrik Kisha Ortodokse nderon kujtimin e Profetit të Shenjtë Ilia - një nga njerëzit më të drejtë të Dhiatës së Vjetër dhe një predikues i besimit të vërtetë në një Zot. Ai ishte një vendas i qytetit Tesvia në Palestinë dhe jetoi rreth vitit..

20.07.22 11:32 |
Petja Petkova

Petja Petkova – një sirenë e vërtetë në qendër të Sofjes

"Njerëzit kanë gjithnjë e më shumë nevojë për diçka përrallore dhe emocionuese që ata mund ta bëjnë me lehtësi në jetën e tyre të përditshme," thotë Petja Petkova, një sirenë e vërtetë që e takojmë në qendër të Sofjes. Është e drejtë, sirenat..

18.07.22 07:15 |
Plazh Veleka

Vera e vitit 2022 – çmimet po rriten, si dhe ata që dëshirojnë të pushojnë në bregdetin bullgar të Detit të Zi

Duket se na pret një verë e suksesshme, pavarësisht nga pandemia e cila vazhdoi më shumë se 2 vjet dhe pavarësisht nga lufta në Ukrainë, e cila po e rrit ndjenjën për një paparashikueshmëri në industri. Nga Instituti për Analiza dhe Vlerësime në..

08.06.22 13:09 |

Do Sho dhe ëndrra e tij detare "Afër gjirit"

“Atje, afër gjirit, ku është deti, do të kthehem… Në gji deti pëshpërit gjëra të bukura… Fikeni telefonin, ejani tek unë dhe dijeni - vetëm nëse humbet, do ta gjeni parajsën tuaj… “ Për shumë njerëz kjo duket si një ëndërr e kënduar. Sidomos kur..

27.05.22 12:49 |

Afro 90 për qind e refugjatëve ukrainas në Bullgari kanë dëshirë të punojnë

Përafërsisht 30 mijë janë refugjatët ukrainas në hotelet e pushimoreve tona detare. Pas 31 majit në lidhje me fillimin e sezonit veror turistik, pjesa e madhe prej tyre do të transferohen në baza shtetërore. Asnjeri prej tyre nuk do të mbetet pa..

01.05.22 12:08 |

Parashikimi i motit për 29 prillin

Të premten temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6 dhe 11 gradë, në Sofje rreth 6 gradë. Gjatë ditës në të gjithë vendin me erë verilindore do të depërtojë ajër i ftohtë. Para mesditës do të ketë shpërndarje të ndjeshme dhe ulje të..

28.04.22 20:25 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна