Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filmi bullgar fantastiko-shkencor "Vi" fitoi çmimin e Festivalit të Filmit Fantatsiko-Shkencor të Berlinit

Deyan Tsvyatkov (majtas) bashkë me Anthony Straeger, drejtorin e festivalit
Foto: arkiv personal i Deyan Tsvyatkov

Filmi i shkurtër bullgar "Vi" i regjisorit Deyan Tsvyatkov fitoi çmimin për filmin më të mirë në Festivalin e Filmit Fabtastiko-Shkencor të Berlinit. Festivali u zhvillua në datat 5 dhe 6 nëntor në kinemanë legjendare Babylon Cinema.

Filmi "Vi" i regjisorit bullgar Deyan Tsvyatkov u zgjodh mes 70 filmave të tjerë fantastiko-shkencorë nga 27 vende në kategori të ndryshme.

“Vi” është një sistem kompjuterik që i lejon njerëzit të punojnë ndërsa flenë. Viktor, krijuesi i saj, i është përkushtuar plotësisht kësaj, derisa një ditë takon aksidentalisht Lorën në një makth artificial.

“Ky është një shpërblim për të gjithë ekipin me të cilin u zhytëm në botën retro-futuriste të “Vi”. Faleminderit! Mezi pres ta shoh filmin edhe në Bullgari në ekranin e madh”, ka komentuar Deyan Tsvyatkov.


Më shumë nga rubrika

Mbushen 30 vjet nga vdekja e piktorit Dimitër Kazakov – Neron

Piktorët janë një racë e veçantë e qenieve njerëzore. Shumë prej tyre jetojnë sipas rregullave të veta, sepse dashuria për lirinë nuk i lejon të bien në kallëp dhe të bëjnë të njëjtën gjë, në të njëjtën mënyrë gjithë jetën. Para 30 vitesh, në 1992,..

botuar më 22-01-16 9.05.PD

Figura prej dylli të Koljo Fiçeto dhe Petko Sllavejkovit mirëpresin dashamirët e historisë në qytetin Bjalla

A është e mundur që në fillim të vitit 2022 të gjendeni në shoqërinë e figurave historike si Princi Aleksandër Batenberg, revolucionari bullgar Panajot Vollov dhe mjeshtri i madh i ndërtimit Koljo Fiçeto? Përgjigja është pozitive.  Qendra..

botuar më 22-01-15 8.05.PD

Shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare

Më 13 janar shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare. Data nuk u zgjodh rastësisht – më 13 janar të vitit 1915 ishte shfaqja e parë e filmit të parë artistik bullgar “Bëllgaran është galant” të Vasill Gendovit – skenarist, regjisor dhe artist në..

botuar më 22-01-13 3.58.MD
Подкасти от БНР