Eмисия новини
от 05.00 часа

Një plazh bullgar është në Top 50 për vitin 2021

"Zllatni Pjasëci" u përfshi në renditjen vjetore të 50 plazheve më të mira në botë në faqen ndërkombëtare Big 7 Travel . Redaktorët e botimit e vendosën plazhin tonë pranë gjireve bregdetare që të lënë pa frymë, të tilla si Sunset Beach në Hawaii..

21.07.21 08:15 |

Bullgaria bie në vendin e 74-të në renditjen e FIFA-s

Kombëtarja bullgare e futbollit do të humbasë tre pozicione në rinovimin e renditjes së FIFA në fund të qershorit, duke rënë nga pozicioni i 71-të në atë të 74-të. Ky rezultat vjen pasi "luanët" bullgarë përfunduan në barazim me Sllovakinë, por humbën..

02.07.21 19:22 |
Godina e BNR-së

BNR mbetet media me besim më të madh

Radio Kombëtare Bullgare /BNR/ është përsëri media në të cilën qytetarët bullgarë kanë besimin më të madh, tregon raporti për vitin 2021 i Institutit për Studimin e Gazetarisë "Reuters" pranë Universitetit të Oksfordit. Pjesa më e madhe, 72% e..

23.06.21 11:56 |

Bullgarët janë në vend të 45-të për nga bujaria në botë

Vendi ynë renditet në vend të 45 në botë për nga bujaria nga gjithsej 114 vende, sipas CAF World Giving Index 2020. Më bujarë vitin e kaluar ka qenë njerëzit në Indonezi. Pas saj renditen Kenia dhe Nigeria. Në vitin në të cilin njerëzit në të..

15.06.21 06:05 |
Universiteti i Sofjes

Universiteti i Sofjes zuri pozicionin më të lartë deri tani në një klasifikim prestigjioz botëror

Universiteti i Sofjes "Shën Klementi i Ohrit" është në vendin 591-600 në renditjen botërore të universiteteve QS World University Rankings për 2022 . Universiteti më i vjetër bullgar është përfshirë në listë që nga viti 2014 dhe pozicioni i ri..

09.06.21 12:40 |
Viktoria Georgieva

Viktoria Georgieva – në vend të 11 në “Eurovision”

Pjesëmarrësja bullgare në Eurovision Viktoria përfundoi e njëmbëdhjeta në finalen e madhe. Këngëtarja e talentuar mori gjithsej 170 pikë nga publiku dhe juria për këngën e saj "Growing Up is Getting Old" - së bashku me përfaqësuesen e Greqisë të..

23.05.21 11:04 |

Dëgjoni dhe zgjidhni këngët tuaja të preferuara nga “Eurovision”

Gjatë vitit 2021 shënojmë 65 vjetorin nga zhvillimi i konkursit të këngëve të “Eurovision”. Me këtë rast, kolegët nga radio televizioni holandez NPO kanë krijuar një platformë të veçantë digjitale, në të cilën spektatorë dhe dëgjues nga shtetet..

09.05.21 08:15 |
Hristo Stoiçkov

Hristo Stoiçkov është në krye në një anketë për lojtarin më të madh në historinë e Barcelonës

Ylli i futbollit bullgar Hristo Stoiçkov është në vend të parë në një anketë online për lojtarin më të madh në historinë e Barcelonës, duke dalë përpara lojtarëve të mëdhenj si Johan Cruyff, Ronaldinho, Lionel Messi, të cilët në momentin e tanishëm..

30.03.21 16:40 |

Pallati "Në dashuri me erën" shkëlqeu dhe në renditjen e The Guardian

Edicioni britanik e renditi pallatin pranë fshatit Ravadinovo në klasifikimin e 10 monumenteve kureshtare botërore që ofrojnë turne virtuale gjatë një pandemie. Në këtë mënyrë kureshtja bullgare e gjeti veten pranë kryeveprave të padiskutueshme..

22.03.21 10:51 |
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov do të luajë në fazën e 16-të në Akapullko

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov i cili është nën № 5u klasifikua për tetëfinalet e turneut të tenisit në Akapullko, Meksikë. Turneu është nga zinxhiri ATP 500 dhe luhet në fusha të forta. Bullgari, i cili është kampion i vitit 2014 në Akapullko dhe..

17.03.21 13:41 |
Всички новини: днес | вчера