Eмисия новини
от 12.00 часа

Shëtitje pranverore në Sofje

Pranvera është e mrekullueshme në Sofje. Kryeqyteti bullgar mban erë bliri, jargavani dhe tulipanësh dhe zogjtë nëpër parqe japin koncerte të vërteta pranverore. Pjesa qendrore e qytetit..

15.04.24 16:18 |

Ekspozita “Lindja e qytetit modern” tregon për Sofjen pas Çlirimit

Biblioteka Kombëtare "Shenjtorë Kirill dhe Metodij" në Sofje hap ekspozitën "Lindja e qytetit modern". Rasti është 145 vjetori i zgjedhjes së Sofjes kryeqytet. Në 16 panele, ekspozita gjurmon transformimin e kryeqytetit nëpër periudha të ndryshme..

03.04.24 06:30 |

Daily Express për Sofjen: e bukur, e lirë, por e nënvlerësuar

Sofja është kryeqyteti i tretë më i lirë në Evropë. Është një nga qytetet më të shëtitshme të Evropës, por kaq i nënvlerësuar, shkruhet në revistën britanike Daily Express . Artikulli përmban një përshkrim të hollësishëm të Sofjes dhe atraksioneve të..

28.01.24 08:10 |

Sofja është ndër kryeqytetet më të preferuara në Evropë për turizmin e fundjavës

Sofja është në vendin e tretë në mesin e qyteteve evropiane më të përshtatshme për udhëtime në fundjavë në vitin 2024, njoftoi qendra e shtypit e aeroportit të kryeqytetit. Ata citojnë renditjen e TripAdvisor, e cila bazohet në të dhënat dhe..

15.01.24 09:40 |

80 vjet nga bombardimi më shkatërrues mbi Sofje

Pikërisht 80 vjet më parë - më 10 janar 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbi Sofje u krye bombardimi më shkatërrues anglo-amerikan në vazhdim të 24 orëve. Natën, kryeqyteti ynë u sulmua nga aviacioni britanik, dhe ditën - nga ai amerikan. Në..

10.01.24 06:05 |
Vasill Terziev

Vasill Terziev: Do të dëshmojmë se mund të qeverisim në mënyrë transparente

“Duhet të dëshmojmë se përveç fitimit të zgjedhjeve, mund të qeverisim edhe me dinjitet dhe transparencë. Kështu tha Vasill Terziev, i nominuar nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike (PP-DB) dhe “Shpëto Sofjen”, pasi rezultatet e..

06.11.23 15:09 |