Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Daily Express për Sofjen: e bukur, e lirë, por e nënvlerësuar

Foto: BTA

Sofja është kryeqyteti i tretë më i lirë në Evropë. Është një nga qytetet më të shëtitshme të Evropës, por kaq i nënvlerësuar, shkruhet në revistën britanike Daily Express. Artikulli përmban një përshkrim të hollësishëm të Sofjes dhe atraksioneve të saj turistike.

“Sofja në Bullgarinë Perëndimore ndodhet në lumin Iskër dhe në rrëzë të malit Vitosha. Është një qytet interesant, por shpesh anashkalohet nga turistët që preferojnë vendpushimet e skive dhe plazhet, dhe ia vlen të vizitohet”, thotë autorja Grace Piercy.

Ndër avantazhet e kryeqytetit tonë është aksesueshmëria e pjesës pedonale, gjë që e bën të këndshëm për shëtitje. “Zona ku ndodhen shumica e objekteve me rëndësi është relativisht kompakte dhe më pas lagje interesante degëzohen prej saj”, thuhet në postim. Ndër objektet më të njohura të Sofjes janë Katedralja „Shën Aleksandër Nevski”, Kopshti i Qytetit të Sofjes, kompleksi i lashtë „Serdika” dhe Kisha „Shën Sofia”, pohon autori. Sipas saj, nuk duhen anashkaluar as apartamenti i kuq, Muzeu Arkeologjik, Pallati Kombëtar i Kulturës dhe Kisha e Bojanës.

Fjetjet e lira janë ndër avantazhet kryesore të kryeqytetit tonë si destinacion turistik, duket qartë nga shkrimi i Daily Express. Çmimi për natë është rreth 41,90 € (36 £) për person për natë. Përveç kësaj, qyteti ka 112 vende të jetës së natës të vlerësuar me katër dhe pesë yje, shkruan Grace Piercy. Ka një shumëllojshmëri opsionesh akomodimi në Sofje, duke përfshirë hotele, Airbnb, bujtina dhe shtëpi pushimi. Dhe ata që dëshirojnë ta vizitojnë mund të fluturojnë direkt nga Londra dhe Birmingham, përfundon artikulli kushtuar Sofjes.

Foto: BTA

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina BelloПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Shtëpia malore

Fillon fushata për përzgjedhjen e "Shtëpisë më të Mirë Malore të Vitit"

Nga 15 maj nis zyrtarisht fushata “Shtëpia më e Mirë Malore e Vitit”. Në këtë aktivitet do të shpallen shtëpizat dhe strehimoret e nominuara në programin e konkurrimit dhe ato të propozuara për mbështetje financiare dhe përmirësime të infrastrukturës...

botuar më 24-05-15 8.10.PD

Udhëto emocionalisht - turizmi si një përvojë autentike dhe vetmi me natyrën

Turizmi i tepërt i shkaktuar nga bumi i paprecedentë i udhëtimeve pas përfundimit të epidemisë bëri që njerëzit të kërkojnë një alternativë të nocioneve të pranuara gjerësisht të pushimeve. Sidomos ndër brezat e rinj, ka një ngopje të ekskursioneve..

botuar më 24-05-08 7.10.PD

Një mrekulli e ujit shërues mbledh mijëra njerëz në zonën malore të Dambalësë mbi Momçillgrad

Mijëra njerëz do të mblidhen sot në burim në zonën malore të Dambalësë mbi Momçillgrad . Të gjithë besojnë se gjatë kësaj nate uji që buron nga shkëmbinjtë bëhet shërues dhe shëron sëmundje të ndryshme. Mrekullia ndodh pikërisht me fillimin e 6..

botuar më 24-05-05 2.56.MD