Eмисия новини
от часа
Vlladimir Putin

Rusia ndërpreu marrëveshjet për shmangien e taksimit të dyfishtë, duke përfshirë edhe Bullgarinë

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin, nënshkroi një dekret për ndërprerjen e marrëveshjeve për të shmangur taksimin e dyfishtë të të ardhurave dhe pronës me të ashtuquajturat vendet armike që kanë vendosur sanksione ndaj Moskës. Dekreti prek edhe..

08.08.23 18:38 |

Kufizimet për hyrjen në Bullgari do të hiqen më 1 maj

Nga e diela, më 1 maj, anulohen masat kundër epidemisë për hyrjen në territorin e Republikës së Bullgarisë të personave që vijnë nga vende të tjera. Kjo thuhet në urdhrin e Ministres së Shëndetësisë Prof. Asena Serbezova që nga data 28 prill...

28.04.22 17:59 |

Pa certifikatë të gjelbër në vendet me rëndësi publike

Që nga 10 marsi, vizituesit në objektet me rëndësi publike nuk duhet të paraqesin certifikatë të gjelbër, bëri të ditur dje Ministria e Shëndetësisë. Ky është hapi i dytë i planit për depërshkallëzimin e masave anti-epidemike duke pasur parasysh..

10.03.22 10:19 |
Godina e BNB-së

BNB kufizon kreditimin e blerjes së banesave

Banka Popullore Bullgare /BNB/ kufizon kreditimin e hipotekave, duke rritur që nga viti 2021 buferin e kapitalit për kreditë në rrezik nga 0.5% në 1%. Masa synon që thesaret e bankave të kenë rezerva të mjaftueshme për të mbuluar humbjet nga..

23.09.21 10:25 |

Që nga data 7 shtator do të vendosen një numër masash antiepidemike në Bullgari

Autoritetet shëndetësore kanë prezantuar një numër masash antiepidemike në të gjithë vendin që nga 7 shtatori për një periudhë prej dy muajve. Sipas ministrit të shëndetësisë doktori Stojço Kacarov kufizimet vendosen për shkak të përqindjes së ulët të..

02.09.21 12:50 |

Numri i të sëmurëve po rritet – ku janë shkaqet?

Vetëm deri përpara rreth dhjetë ditëve, Covid vala e katërt, për të cilën flisnin specialistët shëndetësorë në Bullgari, dukej  si një  fantazi e paqartë dhe nuk shkaktonte shumë shqetësim tek bullgarët. Të etur për det dhe pushim pas muajve të..

16.08.21 13:42 |

Bullgaria shtrëngoi masat kufitare për Covid-19

Që nga 19 korriku Bullgaria forcon masat kufitare kundër Covid-19. Në zonën e kuqe përfshihen 3 vende të reja evropiane - Qiproja, Britania e Madhe dhe Spanja, si dhe Kuvajti dhe Fixhi. Kufizimi për fëmijët që vijnë nga atje do të zbatohet deri në..

19.07.21 10:05 |

Përfaqësuesit e biznesit dhe qytetarët kërkojnë hapjen e Ilinden-Eksohi

Sonte qytetarët bullgarë u mblodhën për të protestuar në rrugën Goce-Dellçev-Dramë. Arsyeja e pakënaqësisë së tyre është pika e mbyllur kufitare "Ilinden-Eksohi". Pasi dështuan përpjekjet e autoriteteve rajonale në dy rajonet kufitare për të gjetur..

23.06.21 19:08 |

Nuk përgatitet vendosja e kufizimeve të reja në Bullgari

Bullgaria pret 230 000 doza të vaksinave kundër Covid-19 deri në fund të kësaj jave dhe 700 000 doza deri në fund të prillit. Janë siguruar sasi të mjaftueshme të Remdesivir. Sistemi shëndetësor gjithashtu ka të gjitha medikamentet e nevojshme,..

29.03.21 12:49 |

Rimëkëmbet turizmi i brendshëm dhe ai i jashtëm

Që nga 1 marsi do të jetë e mundur të zhvillohen udhëtime të organizuara turistike në vend, ndërsa nga 1 prilli dhe jashtë vendit, bëri të ditur BTA. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim me organizatat e degës...

24.02.21 16:02 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна