Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk përgatitet vendosja e kufizimeve të reja në Bullgari

Foto: BGNES

Bullgaria pret 230 000 doza të vaksinave kundër Covid-19 deri në fund të kësaj jave dhe 700 000 doza deri në fund të prillit. Janë siguruar sasi të mjaftueshme të Remdesivir. Sistemi shëndetësor gjithashtu ka të gjitha medikamentet e nevojshme, dezinfektuesit dhe oksigjenin, për të trajtuar pacientët me virusin e ri. Kjo u raportua në një takim pune me Kryeministrin Bojko Borisov.

"Ne e kemi përmbushur zotimin tonë dhe kemi siguruar financimin e nevojshëm për luftimin e koronavirusit deri në maj. Qeveria dhe parlamenti tjetër do të vendosin se si të vazhdojnë financimin e sistemit në të ardhmen, " tha Kryeministri. Bojko Borisov hodhi poshtë lajmet e rreme rreth futjes së një gjendjeje të jashtëzakonshme dhe kufizimeve të reja në vend, njoftoi BTA.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 432

Vala e tretë e epidemisë po largohet Vala e tretë e pandemisë është nën kontroll dhe po largohet. Numri bazë riprodhues i infeksionit ka një vlerë rekord të ulët - 0,595. Prirja për të tkurrur infeksionin është shumë e fortë. Numri i rasteve aktive..

botuar më 21-05-13 7.28.MD

Eurofound: Bullgarët – në vend të parë në BE për nga refuzimi i vaksinimit

Bullgaria është midis vendeve të BE me besimin më të ulët në qeverinë e saj kombëtare për përballimin e pandemisë. Ajo renditet me 2.7 pikë (nga 10 të mundshme) ndër Poloninë (2.1), Kroacinë (2.5) dhe Republikën Çeke (2.9). Këtë e tregon një studim i..

botuar më 21-05-13 6.34.MD
Ilijana Jotova

Siguria e BE-së dhe NATO-s janë paralele

Nuk mund të ketë vetëm siguri evropiane dhe vetëm të NATO-s. Duhet të ketë bashkëpunim të mirë dhe efektiv në interes të qytetarëve tanë, tha Nënpresidentja Ilijana Jotova përpara konferencës virtuale ”Avancojmë të ardhmen: Përgatitja për NATO..

rinovuar më 21-05-13 6.19.MD