Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rimëkëmbet turizmi i brendshëm dhe ai i jashtëm

Foto: arkiv

Që nga 1 marsi do të jetë e mundur të zhvillohen udhëtime të organizuara turistike në vend, ndërsa nga 1 prilli dhe jashtë vendit, bëri të ditur BTA. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim me organizatat e degës. Deri në fillimin e sezonit të verës, do të kryhet një vaksinim masiv i atyre që janë të punësuar në sektorin e "Turizmit", tha Ministri.

Restorantet do hapen nga data 1 mars me një kapacitet prej 50%, deri në 6 persona në një tryezë dhe me orë mbrëmjeje deri në orën 23.00, njoftoi pas takimit Ministrja e Turizmit Marijana Nikollova. Kufizimet në orarin e punës do të hiqen më 1 prill, tha Riçard Alibegov nga Asociacioni i Lokaleve. Që nga 1 marsi, do të rikthehet zhvillimi i kongreseve, konferencave dhe aktiviteteve të tjera të këtij lloji, me një kapacitet prej 30%.


Më shumë nga rubrika

Dr. Ivan Maxharov

Thirrje për formimin e një shtabi të ri kundër pandemisë

Vakumi duhet të plotësohet sa më shpejt pas shpërbërjes së Shtabit Operativ Kombëtar për luftën kundër pandemisë Covid-19, bëri thirrje kryetari i Bashkimit Bullgar të Mjekëve, Dr. Ivan Maxharov, para BNT. Nevojitet një strukturë operative për..

botuar më 21-04-16 9.55.PD

Në Ditën e Kushtetutës Presidenti përshëndeti juristët

Presidenti Rumen Radev përshëndeti juristët dhe nëpunësit gjyqësorë në Bullgari me rastin e festës së tyre profesionale. Kreu i shtetit bëri thirrje që të të jenë të palëkundur në mbrojtjen e ligjit, të luftojnë pa kompromis kundër..

botuar më 21-04-16 9.33.PD

Nën 15% janë të infektuarit me koronavirus nga 14 747 teste të kryera

2185 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 14.82% nga 14 747 testet e kryera kanë rezultuar pozitive. Shumica e rasteve të reja janë në qytetin e Sofjes – 538, pasuar nga..

botuar më 21-04-16 9.18.PD